شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

مقررات نظارت بر بازار اتحادیه اروپا در راستای صدور گواهینامه CE

مقررات نظارت بر بازار اتحادیه اروپا که در سال 2019 به تصویب رسید، از 16 ژوئیه 2021 به اجرا درآمده است. دوره اجرای 2 ساله که به صنعت و مشاغل داده شده بود به این منظور بود که به آن‌ها زمان کافی برای انطباق با قوانین سختگیرانه‌تر را بدهد. با این حال، شورای TIC همچنان نگران نقاط ضعف سیستم نظارت بر بازار فعلی است.

مقررات نظارت بر بازار اتحادیه اروپا برای همه محصولاتی که تحت قوانین هماهنگ‌سازی اتحادیه اروپا قرار می‌گیرند اجرا می‌شود، از جمله محصولات ساختمانی، تجهیزات پزشکی، ماشین‌آلات یا اسباب‌بازی‌ها اعمال می‌شود. درواقع محصولاتی هستند که به نشان CE نیاز دارند و لزوما به شکل مستقل از نگاه انطباق، ارزیابی نشده‌اند.

هدف این مقررات، تقویت الزامات کنترلی برای محصولات حاضر در بازار اتحادیه اروپا است تا از انطباق و ایمنی آن‌ها برای مصرف‌کنندگان اروپایی اطمینان حاصل کنند.

مقررات نظارت بر بازار اتحادیه اروپا تلاش می‌کند به خلاهای قانونی پایان دهد. در واقع این قانون مفهوم «اپراتور اقتصادی» را تعریف می‌کند و تولیدکنندگان خارجی را که می‌خواهند محصولات خود را در اتحادیه اروپا بفروشند، مجبور به رعایت این مقررات می‌کند تا از تطابق کامل محصولات ساخته شده با الزامات اتحادیه اروپا را اطمینان حاصل کند. همچنین این سیستم می‌بایست امکان تبادل آسان اطلاعات با مقامات مسئول را فراهم کند.

خلاهای مقررات نظارت بر بازار اتحادیه اروپا

شورای TIC معتقد است که مقررات جدید یک چارچوب قانونی مدرن و یکپارچه، برای نظارت بر بازار در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا ایجاد کرده است. در زیر به چند مورد از خلاهای موجود در این مقررات می‌پردازیم:

بزرگترین نگرانی این است که مقامات نظارت بر بازار، مسئول نظارت بر محصولات موجود در بازار و شناسایی مواردی هستند که با مقررات مطابقت ندارند. کمبود دستورالعمل‌ها، بودجه و منابع می‌تواند چالش دستگاه‌های نظارتی باشد که در نتیجه، ناهماهنگی بین مقامات نظارتی، هم در حوزه فعالیت‌ها و هم در بازرسی‌ها باعث می‌شود اعتبار بازار داخلی و توانایی آن‌ها برای عملکرد صحیح تضعیف شود. در نتیجه، بسیاری از محصولات ناایمن در بازار اتحادیه اروپا در گردش باشند. از سال 2016، گزارش‌های سالانه ایمنی به طور مداوم در حال افزایش است. نگرانی در مورد ایمنی محصولات فروخته شده به صورت آنلاین، سوالاتی را در مورد اثربخشی سیستم ایجاد می‌کند.

برون‌سپاری این بازرسی‌ها و تطابق محصولات قابل عرضه با مقررات ملی اتحادیه اروپا توسط شورای TIC کمک شایانی در ارزیابی انطباق محصولات و کاهش خطر برای مصرف‌کنندگان می‌کند.

بنابراین، شرکت‌های TIC کار را برای مقامات نظارت بر بازار که منابع محدودی دارند آسان می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند منابع خود را بر روی ریسک‌های بالقوه پیچیده و محصولاتی که هرگز مشمول ارزیابی انطباق نبوده‌اند، متمرکز کنند. علاوه بر این، ضمن کاهش بار مالی بر منابع دولتی، می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا با الزامات نظارتی در حال تغییر سازگار شوند.

برای دریافت خدمات مربوط به صدور گواهی CE با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 43904230-021

 

Previous slide
Next slide
مطالب بیشتر

ارسال پیام

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
فلسفه وجودی شرکت ISQI
بنر ساید بار isqi