شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

8 کاربرد عینک‌های هوشمند در فرآیند تست و بازرسی

امروزه ما در چهارمین انقلاب صنعتی هستیم و فناوری‌های پوشیدنی این نوید را می‌دهند که پتانسیل کسب‌وکارهایی را که می‌خواهند با این صنعت همگام شوند را شناسایی کند از این رو بازار هوش مصنوعی به سرعت در حال رشد است و به نظر می‌رسد جهش بزرگی در افزایش بهره‌وری نیروی کار ایجاد کند. عینک‌های هوشمند می‌توانند ابزاری مفید برای انجام خدمات بازرسی در صنایع مختلف باشند و به متخصصین این امکان را می‌دهند که در حین دسترسی به اطلاعات مربوطه و دریافت راهنمایی‌ها در زمان حل مسائل بازرسی، تجربه کار بدون دخالت دست را داشته باشند.

با استفاده از قابلیت‌های عینک هوشمند، خدمات بازرسی می‌تواند کارآمدتر، دقیق‌تر و مشارکتی‌تر شوند. عینک‌های هوشمند بازرسی اطلاعات ویدئویی و متنی را در میدان دید بازرسی قرار می‌دهند تا کارایی و بهره‌وری آن‌ها را در حین انجام بازرسی بهبود بخشند که این مزایان نشان از تاثیر هوش مصنوعی بر خدمات بازرسی دارد.

کاربردهای عینک هوشمند در انجام بازرسی

عینک‌های هوشمند بازرسی به متخصین این حوزه در دریافت اطلاعات مرتبط با محصولات و استانداردها و نمایش عیوب و نواقص ظاهری محصول کمک شایانی می‌کنند با ما همراه باشید که در زیر به برخی از کاربردهای عینک هوشمند در انجام بازرسی اشاره شده است

 • نمایشگر پوشیدنی:

عینک‌های هوشمند صفحه نمایشی را ارائه می‌دهند که اطلاعات دیجیتالی را بر روی میدان دید کاربر قرار می‌دهد. این نمایشگر می‌تواند داده‌ها، دستورالعمل‌ها یا تصاویر مربوطه را در طول فرآیند بازرسی نشان دهد و آگاهی موقعیتی کاربر را افزایش دهد.

 • پخش زنده ویدیویی:

این عینک‌ها دارای دوربین‌های داخلی هستند که می‌توانند ویدیوهای زنده را پخش کنند. بازرسان می‌توانند از این ویژگی برای به اشتراک گذاشتن میدان دید خود با کارشناسان از راه دور استفاده کنند که این قابلیت به آن‌ها اجازه می‌دهد تا کاربر را در لحظه راهنمایی کنند. این کمک از راه دور می‌تواند برای انجام بازرسی‌های پیچیده یا تخصصی بسیار ارزشمند باشد.

 • مستندسازی و گزارش‌دهی:

عینک‌های هوشمند می‌توانند عکس‌ها یا فیلم‌هایی از فرآیند بازرسی بگیرند و به بازرسان اجازه می‌دهند تا یافته‌های خود را به راحتی مستندسازی کنند. این مستندات را می‌توان به عنوان مرجعی معتبر در آینده، تجزیه و تحلیل، یا تولید گزارش‌های بازرسی استفاده کرد.

 • پوشش‌های واقعیت افزوده (AR):

واقعیت افزوده فناوری است که اطلاعات دنیای واقعی را بدون مسدود کردن دید کاربر دراختیار او قرار می‌دهد. بهترین ابزار در این رابطه عینک هوشمند است. این فناوری ترکیبی است از نرم افزار و نمایشگر نصب شده بر روی سر یا چشم کاربر. همچنین عینک‌های هوشمند می‌توانند با استفاده از واقعیت افزوده اطلاعات دیجیتالی مانند نکات کلیدی، یادداشت، نمودار یا مدل‌های سه‌بعدی را بر روی اشیاء فیزیکی مورد بازرسی قرار دهند و با نمایش پس‌زمینه، دستورالعمل‌ها یا اندازه‌گیری‌های اضافی به بازرس در کار خود کمک کنند.

 • اسکن بارکد/QR Code:

عینک‌های هوشمند مجهز به دوربین و با قابلیت تشخیص تصویر می‌توانند بارکدها یا QR-Code را روی اشیاء بازرسی شده اسکن کنند. این ویژگی بازرسان را قادر می‌سازد تا به سرعت به اطلاعات مربوطه مانند سوابق نگهداری، مشخصات یا دستورالعمل‌های عملیاتی دسترسی داشته باشند.

 • تعامل هندزفری بدون دخالت دست:

یکی از مزایای کلیدی عینک‌های هوشمند، بدون دخالت دست بودن آن‌هاست. به این معنا که بازرسان می‌توانند با استفاده از فرمان‌های صوتی، حرکات اشاره دست یا قاب‌های حساس به لمس، به اطلاعات لازم دسترسی پیدا کنند یا در منوها حرکت کنند و به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا تمرکز خود را روی کار بازرسی نگه دارند.

 • آموزش و انتقال دانش:

از عینک‌های هوشمند می‌توان برای اهداف آموزشی استفاده کرد، جایی که بازرسان با تجربه می‌توانند بازرسی‌ها و مراحل خود را ثبت کنند. پس از آن، بازرسان تازه کار و کم تجربه می‌توانند به این ویدیوها دسترسی داشته باشند که منبع ارزشمندی برای یادگیری و انتقال دانش است.

 • تجزیه و تحلیل داده‌ها در زمان بازرسی:

برخی از عینک‌های هوشمند می‌توانند با ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌ها ادغام شوند یا به سیستم‌های پشتیبان متصل شوند. این ویژگی به بازرسان اجازه می‌دهد تا داده‌ها را در همان لحظه در طول بازرسی تجزیه و تحلیل کنند، روندها یا ناهنجاری‌ها را شناسایی کنند و بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده تصمیمات آگاهانه بگیرند.

بازرسی با عینکهای هوشمند

عینک‌های مناسب بازرسی:

انتخاب عینک مناسب برای بازرسی، بسته به نوع بازرسی و مشخصات دقیق بازرسی انتخاب می‌شود. موارد زیر به صورت کلی برای انجام بازرسی پیشنهاد می‌شود:

 • مایکروسافت هولولنز2 (Microsoft HoloLens 2)

هولولنز 2 یک هدست واقعیت افزوده بسیار پیشرفته با میدان دید وسیع و قابلیت ردیابی دقیق است. که یک تجربه AR همه جانبه را ارائه می‌دهد و به کاربر این امکان را می‌دهد که با هولوگرام‌ها تعامل داشته باشد و اطلاعات دیجیتالی را که در دنیای واقعی پوشانده شده‌اند را تجسم کنند. برای بازرسی‌هایی که به تجسم‌های پیچیده، مدل‌های سه‌بعدی یا نقشه‌برداری فضایی نیاز دارند، مناسب است.

 • Vuzix M400

این عینک هوشمند دارای دوربین داخلی، کنترل صوتی و نمایشگر تک چشمی است که برای عملکرد هندزفری طراحی شده است و قابلیت پخش زنده ویدئو را برای کارشناسان از راه دور برای راهنمایی فراهم می‌کند و برای طیف وسیعی از کارهای بازرسی مناسب است.

 • RealWear HMT-1

یک دستگاه پوشیدنی سربند و بادوام با نمایشگر میکرو و دوربین یکپارچه است. کنترل صدا، حذف نویز از قابیت‌های این دستگاه است که به علت داشتن قابلیت حذف نویز می‌تواند در محیط‌های صنعتی استفاده شود.HMT-1  برای بازرسی در زمینه‌هایی مانند تولید، ساخت و ساز، یا تعمیر و نگهداری، که در آن دوام و قابلیت عملکرد بدون دست بسیار مهم است، مناسب می‌باشد.

 • Epson Moverio BT-300

این دستگاه یک عینک هوشمند سبک وزن با دوربین داخلی و صفحه نمایش واقعیت افزوده است. اگرچه ممکن است ویژگی‌های پیشرفته برخی از مدل‌های دیگر را نداشته باشد، اما کیفیت تصویر خوبی را ارائه می‌دهد و برای گرفتن عکس یا فیلم در حین بازرسی بسیار مناسب است. BT-300  برروی دستگاه‌های اندرویدی اجرا می‌شود و از طیف وسیعی از نرم‌افزارهای سازگار پشتیبانی می‌کند.

دو مدل دیگر از عینک‌های مناسب برای بازرسی که قیمت نسبتا ارزان‌تری نسبت به مدل‌های قبلی دارند در بازار وجود دارد. این مدل‌ها دارای محدودیت‌هایی نسبت به مدل‌های قبلی در سازگاری با نرم افزارهای بازرسی هستند.

جمع‌بندی

با گسترش علم و ظهور هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخ حرفه‌ای است که می‌تواند انقلابی در صنعت حرفه‌ای دنیا ایجاد کند. حرفه بازرسی نیز از این قاعده مستثنی نیست و حضور هوش مصنوعی در این حرفه سبب سهولت انجام کار و کاهش مدت زمان انجام خدمات بازرسی می‌شود. بازرسان به کمک فناوری‌های جدید بازرسی، دقت بازرسی و زمان بازرسی را کاهش دهند و در صورت لزوم از تجربیات متخصصین حوزه خود در هنگام بازرسی بهره‌مند شوند.

تمامی موارد ذکر شده در بالا نیازمند جلب اعتماد به هوش مصنوعی است که کشورها و دولت‌های اروپایی و آمریکایی در حال تدوین و قانون‌گذاری در این زمینه هستند.

Previous slide
Next slide
مطالب بیشتر

ارسال پیام

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
افتتاحیه آزمایشگاه قطعات آسانسور