شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

کارت سوخت موتورسیکلت | راهنمای کامل سهمیه سوخت، رهگیری و صدور المثنی

با افزایش حجم ترافیک و شلوغی خیابان‌های کلان شهرها، مردم به دنبال راه‌های دسترسی آسان حمل و نقل هستند. از این‌رو تقاضا برای خرید موتورسیکلت افزایش یافته است.

سهمیه‌بندی سوخت از تیرماه سال 1386 در دولت احمدی نژاد صورت گرفت که تا کنون نیز این طرح درحال اجرا می‌باشد.

سهمیه سوخت موتورسیکلت ماهانه چقدر است؟

در حال حاضر سهیمه سوخت موتور سیکلت ماهانه 25 لیتر است که حداکثر تا 9 ماه و معادل 225 لیتر در کارت سوخت موتورسیکلت ذخیره می‌شود.

 

سوخت گیری موتورسیکلت

از کارت سوخت موتورسیکلت چندبار در روز می‌توان استفاده کرد؟

به علت محدودیت‌های کنترلی و نظارتی که برروی کارت سوخت‌ها قرار گرفته است، صاحبین این کارت سوخت‌ها در روز تنها مجاز به 3 بار استفاده از کارت سوخت موتورسیکلت هستند. در هربار سوخت‌گیری حداکثر می‌توانید 10 لیتر از آن را برداشت کنید.

آیا دریافت کارت سوخت موتورسیکلت محدودیت سال ساخت دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله، کارت سوخت تنها به موتورهایی تعلق می‌گیرد که از سال ساخت آن‌ها حداکثر 10 سال گذشته باشد. اگر موتورسیکلت شما بیش از ده سال سن دارد باید از بنزین آزاد استفاده کنید.

نحوه درخواست کارت سوخت موتورسیکلت

اگر موتورسیکلت شما صفر کیلومتر باشد، کارت سوخت آن به صورت خودکار برایتان ارسال می‌شود. اما پیش می‌آید که صاحب موتورسیکلت کارت سوخت خودرا دریافت نکرده باشد. در این صورت، مالک می‌تواند با ارائه مدارک لازم برای درخواست کارت سوخت وسیله خود اقدام کند. در حال حاضر تنها روش برای ثبت‌ درخواست کارت سوخت، مراجعه حضوری مالک یا وکیل‌ او به یکی از دفاتر پلیس+10 است.

سهمیه بنزین موتورسیکلت

مدارک لازم برای ثبت‌نام کارت سوخت

  • اصل شناسنامه یا کارت ملی مالک موتور یا وکیل قانونی او برای احراز هویت؛

  • اصل و کپی سند، بنچاق یا کارت موتور

  • ارائه بیمه‌نامه موتورسیکلت

  • ارائه آدرس و کدپستی مالک یا وکیل قانونی او

  • پرداخت هزینه صدور و ثبت‌نام کارت سوخت

  • فرآیند صدور و ارسال کارت سوخت موتورسیکلت

پس از ارائه مدارک به دفاتر پلیس +10، فرآیند راستی‌آزمایی سازمان ناجا و همچنین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شخصی‌سازی، صدور و پاکت‌گذاری کارت و تحویل کارت به اداره پست و ارسال به صاحب کارت حدودا 4-5 هفته کاری زمان می‌برد.

پیگیری کارت سوخت موتور

سامانه رهگیری مرسولات پستی

از طریق سامانه شرکت ملی پست، می‌توانید با داشتن کد مرسوله بسته پستی‌تان را رهگیری کنید.
وارد سامانه رهگیری مرسولات سازمانی شوید، از منوی کشویی انتخابِ سند، اسناد موتورسیکلت را انتخاب کنید. سپس شماره پلاک موتور و اعداد کنترلی را وارد کرده و گزینه جستجو را انتخاب کنید. سامانه پس از بررسی شماره پلاک موتورسیکلت، اطلاعات مربوط به اسناد و مدارک آن را ارائه خواهد داد.

 

پیگیری کارت سوخت

پیامک

برای پیگیری کارت سوخت از طریق پیامک، کد دستوری M*VIN را به سامانه 1101202040 پیامک کنید. توجه کنید که حتما مطابق کد دستوری M*VIN به سامانه ذکر شده پیام ارسال کنید و منتظر پاسخ باشید.

شماره تلفن

با استفاده از شماره‌های زیر می‌توانید جهت پیگیری کارت سوخت خود اقدام نمائید.

  • پلیس ناجا: 812405140-021
  • شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران: 09627
  • شرکت ملی پست: 193

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران با انجام آزمایشات ارزیابی موتورسیکلت، به استفاده کنندگان از وسایل نقلیه کمک می‌کند تا با توجه به شرایط موجود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

اگر به قصد خرید موتورسیکلت دسته دوم را دارید و یا بیش از 5 سال از سال ساخت موتورسیکلت شما می‌گذرد پیشنهاد می‌کنیم صفر تا صد معاینه فنی موتورسیکلت را بدانید.

Previous slide
Next slide
مطالب بیشتر

ارسال پیام

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
نمایشگاه زیست بوم