شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

وقتی بدون آنکه بدانید در تعیین اهداف اشتباه می‌کنید

تعیین اهداف می تواند راهی مفید برای افزایش پرفورمنس ما باشد، در ضمن کمک می کند که ما در مسیر درستی قرار بگیریم و باعث افزایش شادی و رفاه در زندگی می شود، با این حال اگر اهداف را به درستی تنظیم نکنیم، از هیچ یک از این مزایا بهره نخواهیم برد.

چه چیزهایی باعث می شود که از اهدافی که برای آنها برنامه ریزی کرده ایم دور شویم؟ این مقاله سه خطای شناختی که اهداف شما را به هم می ریزد، بررسی می کند و به ما یادآوری می کند چطور در تعیین اهداف اشتباه می کنیم و در عوض آن، چه کارهایی باید انجام دهیم:

  • ما فقط روی اهداف عملکردی متمرکز می‌شویم

اولین اشتباهی که بسیاری از ما مرتکب می شویم این است که فقط اهداف عملکردی را تعیین می کنیم، این اهداف قرار است تعیین کنند که چقدر میخواهید کاری را خوب انجام دهید اما در کنار آن ما اهداف یادگیری را حذف می کنیم، اینها اهدافی هستند که می گویند برای رسیدن به اهداف عملکردی چه دانش و مهارت هایی را باید کسب کنید. مثلا اگر هدف عملکردی شما این است که ظرف دوسال آینده یک سمت به خصوصی را در یک نهاد به خصوص به دست بیاورید، پیگیری این هدف صرفا به این شکل نیست که سخت کار کنید، بلکه در کنار آن باید توانایی هایی که برای آن شغل به خصوص نیاز دارید را هم کسب کنید، باید مشخص کنید که چه مهارت هایی را برای برتری در سطح بعدی باید بیاموزید و چگونه آنها را بدست بیاورید.

  • ما در دام اهداف سطح پایین گرفتار می‌شویم

اهداف سطح پایین روش ها یا مراحلی هستند که برای رسیدن به اهداف اولیه یا سطح بالای خود استفاده می کنیم. ما اغلب در اهداف سطح پایین گیر میکنیم زیرا اعمال ما عمدتا توسط عادت های ناخودآگاه هدایت می شود. شما برای شناسایی اهداف بالاتر و پیدا کردن مسیر ها و رویکرد های بهتر به انرژی ذهنی لازم نیاز دارید تا فقط در اهداف سطح پایین خود گیر نیفتید.

  • ما خیلی محدود شروع به فکر کردن می‌کنیم

اگر فقط در حوزه‌های محدودی تمرکز کنید باعث می شود مواردی را از دست بدهید، مثلا چیزهایی که الهام بخش شما برای رسیدن به اهداف هستند و یا حتی موارد نا مرتبطی  که می توانند راه‌های جدیدی برای رسیدن به اهدافتان ایجاد کنند را از دست می‌دهید، شما باید روی موارد متعدد و راه های متفاوت بیشتر فکر کنید و بخاطر داشته باشید که اگر چه متمرکز شدن روی موارد خاص فکر خوبی است اما در عین حال می تواند مهارت های حل مسئله شمارا هم محدود کند. راه های جدید و تفکر ایجاد کنید (خلاقیت به خرج دهید فراتر از محدودیت ها) در حالی که عمیق شدن در یک موضوع ارزش زیادی دارد، ماندن در محدوده رشته شما می تواند مهارت های حل مسئله شما را نیز محدود کند.

 

منبع: مجله دانشگاه هاروارد

Previous slide
Next slide
مطالب بیشتر

ارسال پیام

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
فلسفه وجودی شرکت ISQI
بنر ساید بار isqi