شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

5 مورد از برترین کاربردهای بازرسی پهپاد در صنایع نفت و گاز

با تشدید مقررات انتشار گازهای گلخانه‌ای و افزایش آگاهی عمومی از مسائل زیست‌محیطی، صنعت نفت و گاز تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته است تا در بازرسی‌های سایت به درستی عمل کند. در عین حال، نیاز دائمی به پایین نگه داشتن هزینه‌ها و افزایش بهره‎وری همواره وجود دارد. سوال داغ این است که چگونه باید به تعادل رساند؟

تکیه بر آنچه قبلاً کار کرده است دیگر کافی نیست. تکنیک‌های بازرسی قدیمی؛ به صورت کار فشرده و پرهزینه هستند و اغلب پرسنل را در معرض خطر قرار می دهند. در حالی که سر و صدای زیادی در مورد اتوماسیون بازرسی نفت و گاز وجود دارد، همیشه مشخص نیست که هواپیماهای بدون سرنشین برای صنعت نفت و گاز واقعاً چگونه استفاده می‌شوند، یا چه نرم افزاری برای بازرسی نفت و گاز برای فعال کردن اتوماسیون کامل هر دو بخش بالادست و پایین دست نفت و گاز موردنیاز است.

برای فراتر رفتن از همهمه و درک همه آن، فهرستی از پنج مورد بهره‌برداری کلیدی که در آنها بازرسی خودکار هواپیماهای بدون سرنشین (UAV) در مواجهه با چالش‌های مبرم پیش روی صنعت نفت و گاز برتری دارد، گردآوری کرده‌ایم.

بازرسی‌های OGI  (تصویربرداری بصری تاسیسات نفت و گاز)

تأسیسات نفت و گاز دارای صدها دارایی، مایل‌ها لوله کشی و هزاران نقطه اتصال هستند که در هر زمان ممکن است نشت در آنها رخ دهد. بازرسی قدیمی خط لوله نفت و گاز مستلزم یک تیم بازرسی پالایشگاه متشکل از چندین کارمند و یا پیمانکار برای پوشش چنین طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها است. بازرسی ها برای تیم بازرسی بسیار وقت گیر، پرهزینه و خطرناک هستند. علاوه بر این، آنها همه نشتی ها را پوشش نمی‌دهند، زیرا حتی یک تیم بازرسی بزرگ نمی‌تواند به طور همزمان در همه‌جا حضور داشته باشد.

بازرسی خودکار پهپاد و عملیات از راه دور به طور چشمگیری زمان مورد نیاز برای بازرسی‌ها را کاهش می‌دهد و نقطه برتر بهبود یافته ای را ارائه می دهد که به شناسایی نشت‌هایی که با استفاده از روش‌های بازرسی قدیمی از دست می‌روند، کمک می‌کند. استفاده از این سیستم‌ها به تسهیلات اجازه می‌دهد تا دارایی‌های بیشتری را اغلب، با پرسنل کمتر و بدون قرار دادن کارکنان در موقعیت‌های خطرناک بازرسی کنند.

بازرسی توزیع برق (Power Distribution Inspection)

بازرسی پست ها و سیستم های توزیع برق پرهزینه، خطرناک و زمان‌بر هستند. با این حال، بازرسی ناکافی می‌تواند منجر به رویدادهای بزرگ و رویدادهای دائمی که می‌تواند صدها هزار دلار یا حتی میلیون‌ها دلار برای یک مرکز هزینه داشته باشد.

سیستم‌های اتوماسیون بازرسی نفت و گاز زمان مورد نیاز برای انجام این بازرسی‌ها را بین 50 تا 80 درصد کاهش می‌دهد که به این معنی است که بازرسی‌ها می‌توانند به دفعات بیشتری انجام شوند. علاوه بر این، داده‌های جمع‌آوری شده در بازرسی‌ها را می توان از طریق نرم افزارهای خاص اجرا نمود. این باعث صرفه‌‎جویی در زمان اضافی برای صاحب فرآیند در بررسی داده ها می شود زیرا بینش های عملی مورد‌نیاز برای تصمیم‌گیری های تجاری هوشمندانه را مشخص می‌کنند. تجزیه و تحلیل ها همچنین از تعمیر و نگهداری پیشگیرانه پشتیبانی می‌کنند و با شناسایی روندها می‌توانند یک مشکل بالقوه را قبل از وقوع آن نشان دهند.

زمان تنها چیزی است که ذخیره نشده است. هزینه‌های بازرسی‌ها و گزارش‌های سنتی از 50000 دلار تا بیش از 250000 دلار بسته به اندازه تأسیسات متغیر است. سیستم‌های پهپاد خودکار همانند دیگر سیستم های اتوماسیون هزینه‌ها را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهند و به پشتیبانی از بازرسی‌های مکرر کمک می‌کند که تیم سایت زمان میابد تا قبل از شکست، ناهنجاری‌ها را پیدا کند و همچنین ناهنجاری‌های بالقوه را دنبال و روند کند. در واقع، در برخی از نیروگاه هایی که سیستم پرسپتو (Percepto system) فعال است، خرابی‌های توزیع برق بیش از 20 درصد کاهش‌یافته است.

بازرسی سقف شناور (Floating Roof Inspection)

باران شدید یا شرایط طوفانی می‌تواند سیستم سقف شناور را در مخازن بالای زمین غرق کند. برای جلوگیری از این اتفاق، کارکنان بازرسی مخزن نفت باید به طور مکرر تخلیه را بازرسی کنند. با این حال، این بازرسی‌های ارتفاع خطرناک دارد و همچنین زمان‌بر هستند و بنابراین آنطور که باید مکرر انجام نمی‌شوند و بازرسی‌های زیرسطحی اغلب منجر به خرابی می‌شوند.

پهپاد پرسپتو در جعبه می‌تواند زمان بازرسی تخلیه را 80 تا 90 درصد کاهش دهد، به این معنی که بازرسان می توانند دفعات بازرسی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و در این فرآیند در معرض خطر قرار نگیرند. علاوه بر این، بازرسی‌ها را می‌توان فوراً راه‌اندازی کرد و نتایج را در زمان واقعی در اختیار صاحب فرآیند قرار داد و تصمیمات تجاری هوشمندانه‌تر و مبتنی بر داده‌ها را ممکن می‌سازد و به آنها اجازه می‌دهد به موقعیت‌های شکست احتمالی پاسخ دهند.

پاسخ اضطرار‌ی (Emergency Response)

یکی از چالش های کلیدی در شرایط اضطراری، دریافت اطلاعات دقیق به تصمیم گیرندگان در زمان لحظه است. ناتوانی در انجام این کار اغلب منجر به تصمیم‌گیری ضعیف و زمان پاسخ به طول می‌انجامد که در نهایت منجر به تخریب، جراحت یا حتی مرگ شود.

پهپاد پرسپتو در جعبه (drone-in-a-box) می‌تواند از راه دور در عرض چند دقیقه به هنگام بروز شرایط اضطراری بلند شود و داده‌های تشخیص بصری، حرارتی و گازی را در لحظه به تصمیم‌گیرندگان ارائه دهد و یک دیتا زنده دائمی برای کارکنان تأسیسات و شرکت‌ها فراهم کند. هنگامی که رهبران واکنش اضطراری دسترسی فوری به داده‌های لحظه‌ای داشته باشند، می‌توانند تصمیمات سریع‌تر و بهتری اتخاذ کنند، خطرات را برای پرسنل محدود کنند و آسیب‌های احتمالی به تأسیسات را کاهش دهند. علاوه بر این، آنها به راحتی می‌توانند از طریق نرم افزار AIM (مدیریت یکپارچه دارایی‌ها) با شرکای شرکت همکاری کنند.

بازرسی مشعل‌های شعله‌ور (Flare Stack Inspection)

یک شکست مشعل می تواند به طور ناگهانی عملیات تاسیسات نفت و گاز را متوقف کند و منجر به از دست دادن تولید و هزینه‌های برنامه‌ریزی نشده و همچنین آسیب‌های زیست محیطی بزرگ شود. با این حال، روش‌های بازرسی قدیمی نیاز به خاموش شدن شعله دارند، که منجر به از دست رفتن می‌شود.

هواپیماهای بدون سرنشین UAV برای صنعت نفت و گاز نیاز به تعطیلی کارخانه را با بازرسی‌های هوایی که می توان در حالی که  مشعل کاملاً فعال است انجام داد، از بین می برد. وقتی هواپیماهای بدون سرنشین داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند، کارمندان از خطر دور نگه داشته می‌شوند و بازرسی شعله‌ها به جای روزها یا هفته‌ها فقط ساعت‌ها طول می‌کشد. بازرسی‌ها، که از ابزارهای نرم‌افزار تحلیل حرارتی پیشرفته استفاده می‌کنند، می‌توانند به دفعات بیشتری انجام شوند و با اطمینان از اینکه آلاینده‌ها در محیط منتشر نمی‌شوند، پایداری را بهبود بخشند.

بازرسی فنی کالا و تجهیزات در صنایع مختلف، از جمله صنایع نفت و گاز، بسیار اهمیت دارد زیرا این بازرسی به تضمین کیفیت و ایمنی محصولات و تجهیزات کمک می‌کند. بازرسی فنی شامل بررسی و ارزیابی ویژگی‌های فنی، ساختار، عملکرد و ایمنی کالا و تجهیزات می‌شود تا از استانداردهای مورد نیاز پیروی شود. شرکت ISQI با تیم متخصص و مجربی که دارد، می‌تواند به شرکت‌ها در صنایع مختلف ارائه خدمات بازرسی فنی کالا و تجهیزات کمک کند.

نتیجه‌گیری؛ پیشروی به سمت بازرسی‌های بهتر و داده‌های هوشمندتر

این پنج کاربرد گفته شده، همگی حوزه‌هایی مهمی هستند که در آن بازرسی خودکار پهپادهای نفتی و گازی می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد را در هر جهت بهبود بخشد، ایمنی، پایداری و حفاظت از محیط زیست، بهره‌وری و کارایی. موارد استفاده دیگر شامل بازرسی بخاری و راکتور هستند. با این حال، صرف نظر از موارد استفاده، نیاز به نظارت و بازرسی مستقل در صنعت نفت و گاز واضح است. با توجه به سخت‌تر شدن استانداردهای جهانی زیست محیطی و ایمنی، به شرکت‌ها راهی می‌دهد تا امکانات خود را در آینده اثبات کنند و خواسته‌های دنیای مدرن را برآورده سازند.

نویسنده: علیرضا تیل کو

مرجع اصلی مقاله

https://percepto.co/top-5-use-cases-for-oil-and-gas-drone-inspection

Previous slide
Next slide
مطالب بیشتر

ارسال پیام

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
سالروز 35 سالگی شرکت isqi
بنر 35 سالگی شرکت isqi
بنر ساید بار isqi