شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

الگوی رفتاری گردشگران ایرانی چگونه است

بنابر یک پژوهش از سبک گردشگران ایرانی ، ۳۴ درصد مردم به مسافرت جاده‌ای و ماجراجویانه علاقه‌مند هستند

وبسایت Whichapp.mobi گزارش در مورد سبک مسافرت گردشگران ایرانی منتشر کرد.

در این گزارش که بر اساس نظرسنجی از مجموع ۳۳۵ نفر از مخاطبان این وبسایت تهیه شده است، در مورد همسفران و سبک سفر مورد علاقه، هدف از سفر، محل اقامت و وسیله سفر دلخواه از مخاطبان پرسیده شده است.

نزدیک به ۵۱ درصد پاسخ دهندگان ترجیح میدهند با خانواده سفر کنند و در حدود ۳۸ درصد نیز به سفر با دوستان بیشتر علاقه مند هستند. حدود ۷ درصد افراد سفر با افرادی که در تورهای گروهی آشنا شده اند را دوست دارند و تنها ۴ درصد به سفرهای تنهایی علاقه مند هستند.

از جمله سبک های سفر مورد توجه مردم می توان به سفرهای گروهی، سفرهای مناسبتی، سفرهای جاده ای، سفرهای آخر هفته ای و سفرهای ماجراجویانه اشاره کرد.

سبک سفر

نتیجه این پژوهش در مورد سبک سفر مورد علاقه افراد نشان می دهد، حدود ۳۴ درصد سفرهای ماجراجویانه یا جاده را دوست دارند.

حدود ۲۹ درصد سفرهای های آخر هفته ای یا تعطیلات رسمی را به عنوان سبک سفر خود می پسندند.

حدود ۲۷ درصد مسافرت های برنامه ریزی شده گروهی با تورهای مسافرتی را ترجیح می دهند و در نهایت حدود ۱۰ درصد نیز سفرهای مناسبتی یا زیارتی را بیشتر دوست دارند. با توجه به اینکه ۸۲ درصد پاسخ دهندگان زیر ۳۵ سال هستند، گرایش به ماجراجویی و سبک های جدید سفر نسبت به گونه های دیگر بیشتر است.

از نکات دیگری که در تحلیل الگوی رفتاری مردم در سفر مهم است، هدف ایشان از به سفر رفتن است.

به عبارتی چه چیزی افراد را ترغیب میکند تا مقصد سفر خود انتخاب کنند یا به بازدید چه چیزهایی می روند. در این پژوهش ۴۷ درصد افراد استراحت، آرامش، و دور بودن از زندگی روزمره را دلیل اصلی خود برای مسافرت رفتن ذکر کرده اند.

دیدن جاهای تاریخی، فرهنگی و دیدن آثار باستانی نیز دلیل سفر رفتن ۲۸ درصد افراد است.

ماجراجویی و انجام کارهای هیجان انگیز و دیدن جاذبه های شهرهای مختلف نیز به ترتیب با ۱۲ درصد و ۸ درصد از دلایل دیگر سفرهای تفریحی مخاطبان این نظرسنجی است.

سبک سفر گردشگران ایرانی در سال های اخیر تغییرات زیادی کرده است.

سالهای دور خبری از اقامتگاه های بومگردی به شکل امروزی نبود و بیشتر مسافرت ها به خانه اقوام یا مسافرخانه ها و هتل ها ختم می شد.

در این نظرسنجی در مورد محل مورد علاقه برای اقامت در سفرهای تفریحی سوال شده است.

نتایج نشان می دهد، اقامت در هتل ها و انواع مهمانسرا ها همچنان با ۳۴% مورد توجه مردم است.

اما روش های دیگر همچون اجاره خانه یا ویلا با ۳۱ درصد و اقامتگاه بومگردی یا خانه های روستایی و محلی نیز با ۲۹ درصد جای خود را در بین گردشگران باز کرده است. روش های دیگری نیز در سایر نقاط جهان رایج است، هاستل ها و اجاره تخت به اضافه یک وعده صبحانه از این جمله هستند. اما این نظرسنجی نشان می دهد همچنان این روش ها در کشور مورد استقبال گردشگران ایرانی قرار نگرفته است (کسب ۵ درصد).

با الگوی رفتاری که از مخاطبان این نظرسنجی به دست آمد، می توان پیش بینی کرد که این افراد تمایل دارند با چه وسیله ای سفر کنند.

خودروی شخصی ترجیح اول ۵۵.۶% افراد است.

پس از آن هواپیما با ۲۲.۲% و قطار با ۱۶.۷% مورد علاقه مخاطبان این نظرسنجی هستند.

و در نهایت اتوبوس مورد توجه ۵.۶ درصد افراد است.

باید توجه داشت که این سوال در مورد ترجیح افراد است و احتمالا با توجه به شرایط گوناگون از جمله هزینه، راحتی و… انتخاب افراد از علایق ایشان متفاوت است.

Previous slide
Next slide
مطالب بیشتر

ارسال پیام

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
نمایشگاه قطعات خودرو حضور isqi (isqi.co.ir)
نمایشگاه قطعات خودرو حضور isqi