تحقیق در بازار

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که مملو از اطلاعات است. غربال کردن تمام اطلاعات برای استخراج مرتبط‌ترین دیدگاه‌ها در یک بازار خاص یا مخاطبان، ممکن است دشوار باشد. در اینجاست که تحقیقات بازار آغاز می‌شود. راهی که برندها و محققان می‌توانند اطلاعات را از بازارها و مخاطبان هدف جمع‌آوری کنند. تحقیقات بازار که زمانی به روش‌های سنتی مانند گروه‌های متمرکز یا نظرسنجی‌ها متکی بود، اکنون پیشرفت بالقوه‌ای داشته است. و ابزارهای جدیدتری برای استخراج بینش و ترکیب داده‌های رسانه‌های اجتماعی، با مجموعه روش‌های تحقیق در بازار موجود، وجود دارد. در این مقاله ما قصد داریم تا روش‌های مختلفی که می‌توانید برای استفاده بهتر تحقیقات بازار از آن‌ها استفاده کنید را معرفی نماییم.

تحقیقات بازار اولیه و ثانویه

تحقیقات بازار را می‌توان به دو بخش مجزا تقسیم کرد: اولیه و ثانویه.

تحقیقات بازار اولیه

تحقیقات اولیه بازار تحقیقاتی است که خودتان انجام می‌‎دهید. این می‌تواند شامل اجرای گروه‌های متمرکز یا انجام نظرسنجی‌ها باشد.

تحقیقات بازار ثانویه

تحقیقات بازار ثانویه تحقیقاتی است که توسط افراد دیگری انجام شده و شما قصد دارید از آن‌ها استفاده کنید. که می‌تواند شامل مطالعات انجام شده توسط محققان یا داده‌های مالی منتشر شده توسط شرکت‌ها باشد.

روشهای تحقیق در بازار

روش‌های موجود در این لیست هر دو حوزه را پوشش می‌دهد. این که کدام یک را می‌خواهید استفاده کنید به اهداف شما بستگی دارد. مرور کنید و ببینید کدام برای شما مناسب‌تر است.

گروه‌های متمرکز

گروه‌های متمرکز یک مفهوم ساده است که عملی بودن آن دشوار می‌باشد. در این روش از دسته‌ای از افراد در مورد هر چه که می‌خواهید سوال می‌پرسید و در زمینه‌های مختلف بحث می‌کنید. از این بحث‌ها، برگزار کننده سعی خواهد کرد برخی از بینش‌ها را استخراج یا از آن‌ها استفاده کند تا دیدگاه جامعه گسترده‌تری را درباره موضوع مورد نظر قضاوت کند. به طور کلی شرکت‌کنندگان بر اساس معیارهای خاصی از جمله جمعیت، علایق یا شغل انتخاب می‌شوند.

قدرت یک گروه متمرکز، در مکالمه و گفتگوی طبیعی‌ای است که می‌تواند بین شرکت‌کنندگان انجام شود. در مقایسه با پرسشنامه یا نظرسنجی، یک گروه متمرکز می‌تواند با استفاده از امکاناتی که برگزارکننده پیش بینی نکرده است، انجام شود. این می‌تواند اتفاق خوبی باشد از آن جهت که مباحث غیرمنتظره به وجود می‌آیند. ماهیت بحث مهم است که به عنوان یک عامل بالقوه شناخته شود تا داده‌های به دست آمده را منحرف نکند.

نظرسنجی‌ها

در تحقیقات پیمایشی، سوالات نظرسنجی به پاسخ‌دهندگان (به صورت حضوری، تلفنی، ایمیل یا فرم آنلاین) داده می‌شود. سوالات می‌توانند بسته یا پایان باز داشته باشند. سوالات نظرسنجی انواع مختلفی دارد:

  • دو گزینه‌ای
  • چند گزینه‌ای
  • مقیاس رتبه‌بندی
  • مقیاس Likert (پنج گزینه بین “کاملا موافقم” و “کاملا مخالفم”)
  • جمعیتی (درخواست اطلاعاتی مانند جنسیت، سن یا شغل)

گوش دادن به شبکه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی در زندگی همه ما ادغام شده‌اند. و افراد آزادانه نظرات، افکار و موضوعات خود را در شبکه‌های اجتماعی بیان می‌کنند. از آنجا که افراد مطالب زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند، این امر موجب شده تا رسانه‌های اجتماعی گنجینه‌ای برای تحقیقات بازار محسوب شوند. با استفاده از ابزار مرتبط، محققان قادر خواهند بود تا پست‌های مورد نظر خود را شناسایی کرده و تجزیه و تحلیل کنند. به عنوان مثال، آن‌ها می‌توانند نام تجاری و آنچه مصرف‌کنندگان در مورد محصولات متعلق به آن برند می‌گویند را ردیابی کنند.

مصاحبه‌ها

در مصاحبه‌ها، مصاحبه کننده مستقیما با پاسخ دهنده خود صحبت می‌کند. این نوع روش تحقیق در بازار شخصی‌تر است و امکان برقراری ارتباط روشن را فراهم می‌کند و این مسئله برای سوالات باز مناسب است. علاوه بر این، مصاحبه، افراد را قادر می‌سازد تا از پاسخ‌های سطحی فراتر رفته و محققان بتوانند تحقیقات عمیق‌تری را انجام دهند.

با این حال، اشکال این روش این است که مصاحبه‌ها می‌توانند وقت‌گیر و هزینه‌بر باشند. کسانی که این روش را انتخاب می‌کنند باید بدانند که چگونه منابع خود را به طور موثر تخصیص دهند.

آزمایشات میدانی

آزمایشات میدانی در محیط شرکت‌کنندگان انجام می‌شود. آن‌ها به متغیر مستقل و وابسته متکی هستند. محقق متغیر مستقل را کنترل می‌کند تا تاثیر آن را بر متغیر وابسته آزمایش کند. نکته کلیدی در اینجا این است که سعی کنید بفهمید علیت وجود دارد یا خیر.

مشاهده

تحقیقات بازار مشاهده‌ای یک روش تحقیق کیفی است که در آن محقق موضوعات را در یک محیط طبیعی یا کنترل شده مشاهده می‌کند. در این روش تحقیق در بازار، افراد احتمالا رفتاری طبیعی دارند که خود واقعی آن‌ها را نشان می‌دهد. این نوع تحقیق به خوبی در خرده فروشی‌ها اعمال می‌شود. جایی که محقق می‌تواند رفتار خریداران را با توجه به روز، فصل، فصل تخفیف و موارد دیگر مشاهده کند. تحقیقات بازار مشاهده‌ای می‌تواند وقت‌گیر باشد. و علاوه بر این محققان هیچ کنترلی بر محیط‌هایی که تحقیق می‌کنند ندارند.

تحلیل رقابتی

تجزیه و تحلیل رقابتی یک فرم بسیار استراتژیک و خاص از تحقیق در بازار است. که در آن محقق رقبای شرکت را تجزیه و تحلیل می‌کند. بسیار مهم است که بدانید برند شما در مقابل رقبا در چه وضعیتی قرار دارد. تجزیه و تحلیل رقبا با تعریف محصولات، خدمات، برند و بخش‌های بازار آغاز می‌شود. مباحث مختلفی برای مقایسه شرکت شما با رقبا وجود دارد. که از دیدگاه بازاریابی می‌تواند شامل تولید محتوا، ساختار SEO، پوشش روابط عمومی و حضور و تعامل در رسانه‌های اجتماعی و… و از دیدگاه محصول شامل انواع پیشنهادات، ساختار قیمت‌گذاری و… باشد. اجرای تجزیه و تحلیل SWOT در این روش تحقیق در بازار برای ارزیابی نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها کلیدی است.

داده‌های فروش را تجزیه و تحلیل کنید

داده‌های فروش مانند یک قطعه پازل هستند که می‌توانند به آشکارسازی تصویر کاملی از بینش تحقیق در بازار کمک کنند. داده‌های فروش همراه با سایر داده‌های تحقیقات بازار، به محققان کمک می‌کند تا تصویر بهتری از عملکرد و پیامدها به دست آورند. همچنین برای درک مشتریان، بررسی عادات خرید آن‌ها و چگونگی تغییر آن با گذشت زمان بسیار مهم است. بدیهی است که این روش تحقیقات بازار تنها به مشتریان محدود است. بنابراین نباید ارزش این داده‌ها را دست کم گرفت.

انتخاب روش تحقیق در بازار

همه روش‌ها برای موقعیت یا تجارت شما مناسب نخواهند بود. بعد از مطالعه و بررسی لیست روش‌های موجود، مواردی را که برای شما کاربرد دارند را انتخاب کرده، سپس زمان بیشتری را صرف تحقیق در مورد هر گزینه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *