بازرسی کالا

 

در واردات و صادرات کالا، طرفین داد و ستد ساکن کشورهای مختلف هستند و خریدار نمی‌تواند قبل از وصول کالا از انطباق آن با آنچه که در قرارداد گفته شده اطمینان حاصل کند در نتیجه گواهی بازرسی کالا می‌تواند به آن‌ها در این زمینه کمک کند. در حقیقت گواهی بازرسی کالا سندی است که قرار داشتن کالا در شرایط مناسب و داشتن مشخصات و ویژگی‌های مورد نیاز را تایید می‌‌‌‌‌کند. بنابراین در این موارد است که بازرسی قبل از حمل (PRE SHIPMENT INSPECTION) مطرح می‌شود تا اطمینان در خریدار حاصل شود. انواع گواهینامه‌های بازرسی کالا عبارتند از:

  • بازرسی حین ساخت کالا

این در حقیقت همان بازرسی حین تولید است که به منظور کسب اطمینان از کیفیت تولید و مطابقت با استانداردهای لازم انجام می‌شود. بعلاوه مشکلاتی در کالا ممکن است وجود داشته باشد که تنها در هنگام تولید قابل تشخیص هستند؛ به عنوان مثال ممکن است در ساخت کالاهای پیچیده، برخی از قطعات از پیمانکاران دیگر تهیه شود که کیفیت هر کدام از اجزا بر کیفیت محصول نهایی تاثیرگذار خواهد بود.

یکی دیگر از جنبه‌های این بازرسی مربوط به زمانی است که به هر دلیلی قرار باشد در فرآیند تولید تغییری ایجاد شود در این صورت بازرس باید تاثیر تغییرات را بر کیفیت محصول نهایی بررسی کند.

  • گواهی بازرسی کالا پیش از حمل

تنها از طریق این گواهی است که خریدار از انطباق مشخصات، حجم و تعداد کالا با آنچه که در قرار داد ذکر شده اطمینان حاصل می‌کند. بازرسی کالا می‌تواند از زمان بسته‌بندی شروع و تا بارگیری ادامه یابد ولی معمولا بازرسی کالا از بسته‌های آماده صورت می‌گیرد. از جمله کشورهایی که گواهی بازرسی کالا برای آن‌ها ضروری است می‌توان به آنگولا، بنگلادش، بنین، بورکینافاسو، بروندی، کامبوج، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، کومور، جمهوری کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، ساحل عاج، اکوادور، اتیوپی، گینه، هند، اندونزی ، ایران، کنیا (در دست بررسی)، کویت، لیبریا و … اشاره کرد. همچنین این بازرسی شامل مواردی از جمله بازرسی کالا به صورت کمی یا کیفی، بازرسی وسایل حمل و نقل، نمونه‌گیری، نظارت بر نحوه بارگیری و تخلیه بار و… است.

  • بازرسی کالا در مبدا

این گواهی به وسیله شرکت‌های بازرسی ارائه می‌شود که کالاهای مبادله شده در تجارت بین‌الملل را از منظر کیفیت، کمیت و ارزش بررسی می‌کنند.

  • بازرسی کالا در مقصد

گاهی ممکن است خریدار به دلایلی از جمله تسریع در واردات یا نیاز خط تولید به محصول مورد نظر، بازرسی کالا را در مقصد انجام دهد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *