گواهینامه CE

چگونگی صدور گواهینامه CE

امروزه بسیاری از محصولات قبل از ارائه به مصرف‌کنندگان در کشورهای اتحادیه اروپا به گواهینامه CE نیاز دارند. این گواهی نشان می‌دهد که محصولات تحت دستورالعمل‌های مربوطه ارزیابی قرار گرفته‌اند و از نظر ایمنی، بهداشت و حفاظت از محیط زیست با رویکردهای جدید مطابقت دارند. صدور گواهینامه CE برای کلیه محصولات تولید شده در کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین محصولات تولیدی خارجی که به کشورهای اتحادیه اروپا ارسال می‌شوند، الزامی است.

مراحل صدور گواهینامه CE

برای صدور گواهینامه CE یا استفاده از آن باید مراحل خاصی را طی کنید.

  • انتخاب شرکت جهت صدور گواهینامه CE و انجام مشاوره

معمولا شرکت‌هایی که این گواهینامه را صادر می‌کنند می‌توانند به صورت مشاور حقیقی یا حقوقی به شما در این مسیر کمک کنند که پس از انتخاب شرکت موردنظر بررسی محصول و لزوم صدور گواهینامه CE برای آن مشخص می‌شود.

  • تعیین دستورالعمل قابل استفاده

دومین مرحله آن تعیین این است که آیا صدور گواهینامه CE از منظر بخشنامه‌های اتحادیه اروپا برای محصول مورد نظر الزامی است یا خیر. در حقیقت تنها کالاهایی که در حوزه دستورالعمل‌های CE قرار دارند می‌توانند این گواهینامه را دریافت کنند و نیازی نیست که کلیه محصولات این نماد را داشته باشند. به عنوان مثال، اسباب بازی‌ها، تجهیزات الکتریکی، ماشین آلات، تجهیزات پزشکی، آسانسور و تجهیزات فشار از جمله محصولاتی هستند که جهت استفاده در اتحادیه‌ اروپا صدور گواهینامه CE برای آن‌ها الزامی است. بخشنامه‌های مربوطه الزامات اساسی را که محصولات باید برآورده کنند، بیان می‌کند.

  • تعیین الزامات کاربردی

براساس دسته‌بندی محصول و استفاده مورد نظر از آن، دستورالعمل اجرایی و روش انطباق آن نیز متفاوت خواهد بود. از آنجا که هر دستورالعملی الزامات خاص خود را دارد، جهت صدور گواهینامه CE برای محصول مورد نظر لازم است تا این الزامات برآورده شود. در صورتی که استانداردهای هماهنگ با اتحادیه اروپا برای محصول وجود داشته و این استانداردها در طی فرآیند تولید رعایت شده باشند، آن محصول قابلیت فروش در اتحادیه اروپا را خواهد داشت.

  • تعیین مسیر مناسب جهت انطباق

دریافت گواهینامه CE بنا به درخواست تولیدکننده انجام می‌شود و برای برخی از محصولات مانند تجهیزات پزشکی تهاجمی یا سیستم‌های اعلام حریق لازم است تا شخص ثالثی مشارکت داشته باشد. جهت تایید محصول راه‌های مختلفی وجود دارند که عبارتند از:

  • ارزیابی توسط تولیدکننده با نیاز به بازرسی و کنترل اجباری فرآیند تولید در کارخانه توسط شخص ثالث
  • ارزیابی و بازرسی فرآیند تولید توسط شخص ثالث
  • جمع‌آوری اسناد فنی

این اسناد باید شامل تمامی اطلاعات از جمله جزئیات مربوط به طراحی، توسعه و ساخت محصول باشد. این مستندات را می‌توان به صورت کاغذی یا الکترونیکی آماده کرد و در اختیار شرکت‌های معتبر جهت صدور گواهینامه CE قرار داد. اسناد فنی شامل اطلاعات فنی، نقشه‌ها، صورت حساب، اعلامیه‌های انطباق برای اجزای مهم، اطلاعات مربوط به طراحی، گزارش ارزیابی‌های انجام شده، دستورالعمل‌ها و کپی اظهارنامه است.

بعلاوه پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت و دریافت استاندارد ۹۰۰۱ می‌تواند به شما در دریافت گواهینامه CE کمک کند. پس از طی مراحل گفته شده برای محصول مورد نظر گواهینامه صادر می‌شود که جهت چک کردن کد صادر شده می‌توانید به وب‌سایت کیمیسیون رسمی اروپا مراجعه کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *