استانداردها

تدوین استانداردها و اهمیت آن‌ برای سازمان‌ها

جهان مدرن نمی‌تواند بدون استانداردهایی وجود داشته باشد که از همکاری، تجارت، سلامت، ایمنی و رشد اقتصادی و غیره حمایت می‌کنند. در واقع، استانداردها تقریبا در تمام جنبه‌های زندگی مدرن وجود دارند. این استانداردها، زمینه‌های مختلفی از جمله استانداردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات که عملکرد متقابل اجزای مختلف را تضمین می‌کنند تا استانداردهای کیفیت محصولات و خدمات را شامل می‌شوند.

استانداردها تاثیر زیادی بر زندگی روزمره دارند. و نقش کلیدی در محیطی ایفا می‌کنند که در آن، سازمان قرار است در بهترین حالت خود برای دستیابی به موفقیت باشد. استانداردها اسنادی با دسترسی آزاد هستند که برای استفاده نیازی به پرداخت هزینه نیست.

استانداردها نقشی حیاتی، اما اغلب نادیده گرفته شده در تسهیل و تنظیم صنعت و تجارت دارند. درحقیقت نمی‌توان از اهمیت استانداردها برای بازارهای ایجاد شده در زمینه محصولات، خدمات و توسعه آن‌ها چشم‌پوشی کرد. استانداردها نقش مهمی در توسعه جوامع پیشرفته تکنولوژیکی ایفا کرده‌اند. علیرغم ارائه مبنایی برای کلیه فعالیت‌های صنعتی و تجاری، استانداردها نحوه طراحی و تولید محصولات را تعیین نمی‌کنند، اگرچه ممکن است الزامات ایمنی محصول را از طریق ادغام آن‌ها در مقررات دیکته کنند. البته بیشتر از همه، استانداردها سودمندی را برای شرکت‌ها فراهم می‌کنند. اگر کسی از استانداردی استفاده می‌کند به این دلیل است که راه‌حلی قابل اعتماد، هرچند نه لزوما تنها یا بهترین، برای یک مشکل ارائه می‌کند.

استاندارد چیست؟

استاندارد مشخصاتی است که توسط یک سازمان به رسمیت شناخته شده و در سطح ملی، منطقه‌ای یا بین المللی تایید شده و در دسترس عموم قرار می‌گیرد. درواقع استانداردها، راهی برای برقراری ارتباط، در قالب مشخصات فنی هستند. آن‌ها قوانین همکاری بین صنعت، کاربران، مصرف‌کنندگان، مقامات دولتی و سایر طرف‌های ذینفع هستند که عمدتا توسط سازمان‌های استاندارد ملی با حمایت و مشارکت ذینفعان استانداردسازی، مدیریت می‌شوند.

ایزو استاندارد را اینگونه تعریف می‌کند: سندی که با اجماع ایجاد شده و توسط یک نهاد شناخته شده تایید شده است، که استفاده مشترک و مکرر از قوانین و دستورالعمل‌ها را با هدف دستیابی به درجه بهینه ارائه می‌کند.

تفاوت استاندارد با اهداف

استانداردها از عناصر مهمی در هر طرح تجاری هستند. زیرا تصمیم‌گیری‌های مدیریتی را هدایت می‌کنند. برای ایجاد اهداف قابل دسترس، یک سازمان باید بفهمد که کجاست، به کجا می‌خواهد برود و با چه کسی رقابت می‌کند. استانداردها برای یک شرکت تعریف می‌کنند که چگونه باید عمل کند، در حالی که اهداف تعیین می‌کند که چه اقداماتی باید انجام شود. ترکیب استانداردها و اهداف به مدیریت اجازه می‌دهد تا یک استراتژی تجاری ایجاد کند. بدون توجه به چالش، راه حل‌ها را نمی‌توان در خلا توسعه داد.

استانداردها چه کاری می‌توانند برای سازمان و صنعت انجام دهند؟

استانداردها به سازمان کمک می‌کند تا ارتباط بهتری برقرار کند و احتمال سردرگمی را در سراسر زنجیره تامین در منطقه عملیاتی سازمان کاهش می‌دهد. بعلاوه کار بر اساس استانداردها به افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران، مشتریان و شرکا کمک می‌کند. استانداردها هر روز توسط سازمان‌ها، تولیدکنندگان، ارگان‌های عمومی و سایر کاربران به‌عنوان ابزاری برای مدیریت مسائل حیاتی مانند تجارت، مقررات، کیفیت، سلامت و ایمنی، فناوری‌های جدید، بهره‌وری انرژی، اثرات زیست‌محیطی و همچنین اتصال و قابلیت همکاری و غیره استفاده می‌شوند.

تدوین استانداردها توسط ISQI

واحد مهندسی بازرسی خودرو از سال ۱۳۸۲ تاکنون بالغ بر ۵۰۰ عنوان استاندارد در زمینه‌های خودرو، موتورسیکلت، ماشین‌آلات کشاورزی، جنگل‌داری و راه‌سازی، هوافضا، مخابرات، فن‌آوری و اطلاعات را تدوین نموده است.

از این تعداد تاکنون بیش از ۸۰ عنوان استاندارد از سوی سازمان ملی استاندارد ایران اجباری معرفی شده است. که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مجموعه کامل استانداردهای تایید نوع خودرو و استانداردهای تایید نوع ماشین‌آلات کشاورزی و جنگلداری و بخشی از استانداردهای تایید نوع موتورسیکلت اشاره نمود.

پس از تدوین استانداردهای ۵۵گانه EEC در سال ۱۳۸۲ توسط واحد امور مهندسی و دریافت جایزه بهترین شرکت تدوین‌گر استاندارد در همان سال، امور تدوین سازمان ملی استاندارد ایران علاقه‌مندی خود را نسبت به تداوم همکاری در این زمینه نشان داده به نحوی که در تمامی جلسات مربوط به تدوین استانداردهای جدید از این شرکت جهت همکاری و هم‌فکری دعوت کرده است.

پژوه‌های انجام شده جهت تدوین استاندارد توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران.

پروژه تدوین استانداردهای ۸۵گانه EEC در زمینه خودرو.

تدوین مقررات و روش اجرایی تایید نوع خودرو به شماره ۶۹۲۴ براساس دایرکتیو ۷۰/۱۵۶/EEC.

پروژه پژوهشی تدوین استانداردهای ملی ایران.

پروژه تدوین و بازنگری استانداردهای تایید نوع خودرو.

پروژه تدوین استانداردهای سیستم‌ها و قطعات خودرو.

پروژه تدوین استانداردهای هوا-فضا.

پروژه تدوین استانداردهای فناوری اطلاعات.

پروژه تدوین استانداردهای ۱۹گانه EEC در زمینه ماشین‌آلات کشاورزی و جنگل‌داری.

تدوین مقررات و روش اجرایی تایید نوع ماشین‌آلات کشاورزی و جنگل‌داری به شماره ۱۳۲۵۹ براساس دایرکتیو ۷۴/۱۵۰/EEC.

پروژه تدوین استانداردهای تایید نوع موتورسیکلت.

تدوین استانداردهای مصرف سوخت و آلایندگی موتورهای دیزل.

مشارکت در تدوین دستورالعل تطابق تولید .(COP)

اقدامات در سال ۱۳۹۹ در حوزه تدوین استاندارد

دستاوردهای مهم در سال ۱۳۹۹

استانداردها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *