ارزیابی خدمات پس از فروش شرکت‌های عرضه‌کننده خودرو همه ساله بر اساس الزامات دستورالعمل شرایط و ضوابط خدمات پس از فروش صنعت خودرو مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می گردد. در سال ۱۳۹۷ این ارزیابی در سطح ۴۵ شرکت خودرویی انجام شد که نتایج آن توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به تازگی منتشر شده است. در ادامه به بررسی نتایج این ارزیابی خواهیم پرداخت:
مدل ارزیابی خدمات پس از فروش بر اساس ارزیابی ۴ حوزه اصلی بنا نهاده شده است:
۱- ارزیابی نظام مدیریتی شرکت خدمات پس از فروش (ضریب وزنی ۴۴.۵%)
۲- ارزیابی نمایندگی های مجاز (ضریب وزنی ۱۷.۵%)
۳- ارزیابی میزان رضایتمندی مشتریان (ضریب وزنی ۳۳%)
۴- ارزیابی رضایت مدیران نمایندگی ها از عملکرد شرکت عرضه کننده خودرو (ضریب وزنی ۵%)
حال با گذشت چند روز از انتشار نتایج گزارش، هر یک از شرکت های حاضر در ارزیابی از منظری خود را برتر و متمایز معرفی می نماید. اما باید دید این تحلیل ها تا چه اندازه با واقعیت انطباق دارد.
همان گونه که در بالا اشاره شد، ارزیابی خدمات پس از فروش شامل ۴ رکن اساسی است که بر این اساس در سال ۱۳۹۷ در بخش خودروهای سبک، در حوزه نظام مدیریتی شرکت ایساکو، در حوزه نمایندگی های مجاز شرکت پارس خودرو و در حوزه رضایتمندی مشتریان و رضایت نمایندگی ها از عملکرد واسطه خدمات، شرکت جهان نوین آریا مقام اول را به خود اختصاص داد.
همین طور در بخش خودروهای سنگین، در حوزه نظام مدیریتی شرکت بهمن دیزل، در حوزه نمایندگی های مجاز شرکت زامیاد نیمه سنگین، در حوزه رضایتمندی مشتریان شرکت آذهایتکس و در حوزه رضایت نمایندگی ها از عملکرد واسطه خدمات، شرکت ماموت دیزل مقام اول را به خود اختصاص داد.
شایان ذکر است با توجه به الزامات آئین نامه اجرائی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو، دسته بندی دیگری برای شرکت های با تعداد نمایندگی های پایین تر نیز وجود دارد بدین ترتیب که شرکت های عرضه کننده خودرو سواری با کمتر از ۱۰ نمایندگی و شرکت های عرضه کننده خودرو سنگین با کمتر از ۱۲ نمایندگی در دسته بندی دیگری به رقابت می پردازند.
اما در نهایت در حوزه خودروهای سبک، شرکت ایساکو و در حوزه سنگین شرکت ماموت دیزل مقام اول خدمات پس از فروش را به خود اختصاص دادند. هر چند با توجه به الزامات آئین نامه اجرائی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو ۲ شرکت پرشیا خودرو (در حوزه سبک) و مایان دیزل (در حوزه سنگین) رده اول را دسته بندی دوم شرکت های به خود اختصاص دادند.
جدول ذیل وضعیت برترین های هر ۲ دسته بندی را به تصویر می کشد:
برترین شرکت ها

با توجه به توضیحات فوق دلیل گزارشات متعدد و متنوع خودروسازان از نتایج ارزیابی خدمات پس از فروش سال ۹۷ تا حد زیادی معلوم می گردد. در واقع تنوع شاخص ها و دسته بندی شرکت ها باعث گزارشات متنوع و متغیر از نتایج ارزیابی بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *