بازرسی کالا در مبدا

اطلاعات تکمیلی در خصوص بازرسی کالا در مبدا (COI)

صدور گواهی بازرسی کالا در مبدا توسط شرکت‌های بازرسی کالا در سطح تجارت بین‌المللی برای واردات، صادرات و ترخیص کالا امری ضروری است. از میان کالاهایی که به ایران وارد می‌شوند برخی از کالاها مشمول استانداردهای اجباری هستند. بنابراین لازم است جهت ترخیص، مطابق با دستورالعمل سازمان استاندارد و تعرفه کالا، شرایط و ضوابط بازرسی برای آن‌ها انجام شود. در این صورت معرفی یک شرکت بازرسی توسط خریدار ضرورت پیدا می‌کند.

گواهی بازرسی کالا در مبدا (COI) چیست؟

COI  مخفف Certificate Of Inspection است. این بازرسی کلیه فعالیت‌های شرکت‌های بازرسی در راستای تعیین کیفیت و کمیت کالا را دربرمی‌گیرد. وجود صلاحیت فنی و علمی برای شرکت‌های بازرسی‌کننده کالا و صدور گواهی COI الزامی است. بعلاوه شرکت معرفی شده باید گزارش فنی دقیقی از بازرسی ارائه دهد. همچنین نیروی انسانی ماهر جهت بازرسی در مبدا را داشته باشد.

برای مثال فرض کنید شما از یک فروشنده در خارج از کشور آهن با وزن و مشخصات خاصی خریداری کره‌اید. برای‌این‌که در آینده درمورد کیفیت و میزان آن بامشکل مواجه نشوید صدور گواهی بازرسی کالا در مبدا ضرورت پیدا می‌کند. به‌همین‌منظور به یکی از شرکت‌های فعال در زمینه بازرسی کالا درخواست می‌دهید تا قبل‌از بارگیری، کالا را به لحاظ کیفیت و کمیت بررسی کند.

فروشنده یا سازنده کالا باید از حدود بازرسی اطلاع داشته و موافقت خود را اعلام کرده باشد. در غیر این صورت شرکت بازرسی‌کننده هیچ‌گونه مسئولیتی نخواهد داشت. این بازرسی می‌تواند در محل تولید، بسته‌بندی، انبار فروشنده، گمرک یا بندر مبدا، در گمرک یا بندر مقصد انجام شود. اقدامات مرتبط با ایمنی کالا توسط فروشنده در مبدا انجام می‌شود و درصورت وجود خطر باید شرکت بازرسی‌کننده مطلع شود. کلیه مدارک و اسناد مدنظر خریدار برای بازرسی، باید حداقل دو هفته قبل در اختیار شرکت ‌بازرسی‌کننده قرار بگیرد.

در صورتی ‌که روش خاصی در قرارداد خرید یا اعتبار اسنادی ذکر نشده باشد، پس از صدور، گواهی به ذینفع اعتبار اسنادی تحویل داده می‌شود. اگر حساسیتی در خصوص بسته‌بندی محصول وجود داشته باشد باید در قرارداد ذکر گردد. در صورت عدم بیان، شرکت بازرسی‌کننده براساس استانداردهای مدنظر فروشنده بازرسی کالا در مبدا را انجام می‌دهد. از آنجا که شرکت بازرسی کالا یک شخصیت مستقل است، در صورتی که حکم قانونی وجود نداشته باشد هیچ یک از افراد خریدار، فروشنده، بانک و یا هر شخص حقیقی و حقوقی دیگری نمی‌تواند شرکت بازرسی‌کننده را مجبور به صدور یا لغو گواهی بازرسی کالا در مبدا نماید.

وظیفه شرکت بازرسی‌کننده، بازرسی کالا به صورت دقیق است. اگر مشکلی وجود داشته باشد باید طرفین با مذاکره آن را حل کنند. در غیر این صورت ادامه کار از طریق مراجع قانونی صورت می‌گیرد. بازرسی کالا در مبدا یکی از بازرسی‌های مرسوم است. شرکت‌های بازرسی کالا به‌عنوان شخص ثالث بنابه درخواست کشور مقصد، کالای وارداتی را پیش از حمل موردبررسی قرار می‌دهند. همچنین برای تامین منافع تاجران و واردکنندگان شرکت‌های بازرسی کالا در مبدا بازرسی تعیین ارزش، تایید پروفرما و بررسی اصیل بودن فروشنده را نیز انجام می‌دهند.

واحد بازرسی کالای شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران با در اختیار داشتن شعب و نمایندگی‌های گسترده در داخل و خارج از کشور و استفاده از بازرسان مجرب و کارآزموده، کلیه خدمات مرتبط با صدور گواهینامه در حوزه بازرسی کالا در مبدا و مقصد را انجام می‌دهد. همچنین این شرکت به‌عنوان امین خریدار وظیفه بازرسی براساس دامنه بازرسی تعیین شده از سوی خریدار را بر‌عهده دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن ۴۳۹۰۴۲۱۹_ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *