بازرسی کالا

انواع بازرسی کالا و دلایل اهمیت آن

در دنیای امروز هیچ کشوری نمی‌تواند خود را بی‌نیاز از مبادله کالا بداند، زیرا در دهه‌های اخیر، تجارت جهانی نسبت به گذشته رشد و توسعه بسیاری پیدا کرده که این گسترش به رقابت و پیچیدگی بازار داد و ستد خارجی افزوده است. و موجب شده تا جهت مبادله کالا، علاوه بر خریدار و فروشنده، افراد و شرکت‌های دیگری از قبیل شرکت های بازرسی کالا نیز در این امر وارد شده و صادرات و واردات را راحت‌تر کرده و خدمات بسیاری را عرضه کنند.

برای تعریف بازرسی به بند ۲ شرایط عمومی استاندارد در بازرسی‌های بین‌المللی مصوب IFIA، استناد کرده و اینگونه تعریف می‌شود: بازرسی عبارت است از انجام بازبینی، بررسی، آزمایش، نمونه‌برداری، اندازه‌گیری و عملیات مشابه و صدور گزارش‌ها و گواهینامه‌های مربوط به این فعالیت‌ها و همچنین ارائه خدمات مشاوره‌ای در رابطه با این موضوعات.

فعالیت شرکت های بازرسی کالا به صورت مستقل می‌باشد. درحقیقت شرکت های بازرسی، کالای مورد نظر را در یکی از مراحل ساخت و تولید، پیش از حمل، در مبدا یا مقصد بنا به درخواست شرکت خریدار جهت جلوگیری و کاهش هرگونه اختلاف بین خریدار و فروشنده مورد بررسی قرار می‌دهند. که این بررسی و بازرسی انواع کالای وارداتی و صادراتی، مواد معدنی و صنعتی، بازرسی های بانکی و همچنین نمونه برداری از واحدهای تولیدی داخل کشور را شامل می‌شود.

کشورها برای اجازه ورود کالا به کشورشان، دارای لیستی از استانداردهای اجباری هستند. چنانچه کد شناسایی (HS  Code) کالای مورد نظر در این لیست باشد، لازم است، استاندارد مربوطه در کشور مقصد نیز رعایت شود. بعلاوه آزمایشگاه‌هایی در کشور وجود دارد که سازمان استاندارد آن‌ها را تایید کرده و وظیفه‌شان نمونه‌گیری و آزمایش کالاها است. نتایج این آزمایشگاه‌ها در اختیار شرکت‌ های بازرسی کالا قرار می‌گیرد. و در نهایت، شرکت بازرسی مورد نظر، گواهی بازرسی کالا را صادر کرده و به این ترتیب امکان ترخیص کالا از گمرک فراهم می‌شود.

بازرسی کالا در تجارت بین‌الملل

ازآنجاکه روابط تجاری میان کشورهای مختلف توسعه و گسترش یافته، می‌توان ادعا کرد که کشورها به بازارهای گوناگون نیاز دارند. درنتیجه این تبادل کالا میان کشورها، موجب شده تا وجود شرکت‌های بازرسی بین المللی کالا امری ضروری تلقی شود. چرا که در این روابط پیچیده انجام بازرسی‌های لازم امری حتمی است. از آنجا که عدم اطمینان و تردید در اجرای تعهدات مطابق با قرارداد در میان طرفین در دادوستد بین‌المللی یکی از دغدغه‌های اصلی محسوب می‌شود. در این راستا شرکت‌های فعال در زمینه بازرسی بین المللی کالا با بررسی محصولات مورد نظر به لحاظ کیفی و کمی، موجب می‌شوند تا این فعالیت با اطمینان خاطر بیشتری انجام گیرد. بنابراین بازرسی کالا جزئی جدایی‌ناپذیر در امر واردات و صادرات هستند. دستورالعمل‌هایی که شرکت‌های بازرسی کالا ملزم به رعایت آن می‌باشند توسط کمیته جهانی استاندارد (ISO) جهت تسهیل، تدوین شده است. این قوانین به عنوان مرجعی برای کشورها در امر بازرسی کالا در نظر گرفته می‌شوند.

چرایی بازرسی کالا در تجارت‌های بین‌المللی

در محیط تجارت جهانی امروز، مصرف کنندگان، تولید‌کنندگان، بازرگانان بین المللی و سازمان‌های خرید و فروش و فروشندگان به طور فزاینده به بازرسی‌های کالا نیاز دارند تا اطمینان حاصل کنند که تامین‌کنندگان به تعهدات قراردادی خود به درستی عمل ‌کرده‌اند. همین امر موجب افزایش رقابت و در نتیجه پیچیدگی بازار خرید و فروش برای صادرات و واردات شده است. در همین راستا شرکت‌های بازرسی کالا به منظور تسهیل تجارت‌های بین المللی به وجود آمدند. از جمله وظایف شرکت‌های بازرسی کالا می‌توان به بررسی کمیت، کیفیت و بسته‌بندی کالاها در مبدا و مقصد مورد نظر و صدور گواهینامه‌های مرتبط اشاره کرد. سازمان‌های بین‌المللی تا حدودی دستورالعمل‌ها و مسئولیت‌های این شرکت‌ها را تعیین کرده‌اند که ما در این مقاله قصد داریم به بررسی تعهدات و روش کار آن‌ها در ایران بپردازیم.

دلیل اهمیت بازرسی کالا

دغدغه مهم و اصلی بیشتر تاجران، دولت‌ها و کسانی که در بخش بازرگانی فعالیت می‌کنند اطمینان از مرغوبیت و کیفیت کالاها است. امروزه براساس قوانین وضع شده از سوی سازمان ملی استاندارد، بازرسی کالا بخشی جدایی‌ناپذیر در بحث واردات و صادرات محصولات می‌باشد. از آنجا که این امری پیچیده و مهم تلقی می‌شود، کمیته جهانی استاندارد قوانینی را برای این خدمت وضع کرده که مرجعی برای بسیاری از کشورها است.

اهمیت بازرسی کالا

نقش شرکت‌های بازرسی کالا

اهمیت بازرسی کالا در سطح جهانی موجب پدید آمدن شرکت‌‌های ارائه دهنده خدمات در این زمینه شده است. این شرکت‌های به منظور بررسی اسناد فنی تولید قبل از بارگیری، بررسی کالا از منظر کیفیت و مرغوبیت، کنترل نهایی، بررسی اصالت فروشنده یا تولیدکننده و صدور گواهینامه، لازم است تا کلیه موارد را براساس توافق صورت گرفته بین خریدار و فروشنده انجام دهند.

مهم‌ترین وظایف شرکت‌های بازرسی کالا

 • بررسی صلاحیت، اصالت و ماهیت فروشنده یا تولیدکننده
 • بررسی کیفیت و کمیت کالا براساس توافق انجام شده
 • ارزیابی و تایید میزان سفارش
 • بررسی سال ساخت کالا
 • تایید شرکت سازنده محصول
 • ارائه گواهینامه‌های پیش از حمل و پس از حمل
 • بررسی نوع بسته‌بندی

از آنجایی‌ که بازرسی کالا به روش‌های متعدد و در مراحل مختلف انجام می‌گردد، شرکت‌های بازرسی بر اساس توافق صورت گرفته بین خریدار (واردکننده کالا) و فروشنده (صادرکننده کالا) اقدام به کنترل و نظارت می‌کنند. اقدامات صورت گرفته عبارتند از:

 • نظارت بر روند ساخت
 • بررسی نهایی محموله
 • بررسی نهایی اسناد فنی تولید قبل از بارگیری
 • آزمایش و نمونه‌برداری از کالا جهت انطباق محصول با متن قرارداد
 • صدور گواهی‌نامه‌های لازم

بازرسی کالای وارداتی و صادراتی به چه معناست؟

بازرسی کالای وارداتی عبارت است از هرگونه کنترل، نظارت، بررسی، بازبینی، آزمایش، نمونه برداری، اندازه‌گیری و عملیات مشابه که در مورد کیفیت، کمیت و سایر خصوصیات کالا صورت می‌گیرد. این بازرسی‌ها خدمات، تاسیسات، تجهیزات و فرآیندها نیز شامل می‌شود. از طرفی این بررسی جهت مطابقت کالا با شرایط قرارداد و اعلام نظرات حرفه‌ای انجام گرفته و در نهایت منجر به صدور گواهینامه بازرسی کالا می‌شود.

بازرسی کالاهای صادراتی و وارداتی می تواند قبل از حمل، در کشور مبدا و یا در کشور مقصد صورت بگیرد. مسئله دیگر بازرسی استاندارد اجباری است که لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری ( وارداتی و صادراتی) هر ساله  براساس مصوبات شورای عالی استاندارد مشخص می‌گردد. درحقیقت، در صورت عدم اخذ گواهی بازرسی، کالا از گمرک ترخیص نمی‌شود.

انواع گواهی‌‌نامه‌های بازرسی کالا

شرکت بازرسی بین‌المللی، گواهینامه بازرسی کالا را صادر می‌کند. در بازرگانی بین الملل که طرفین داد و ستد، ساکن کشورهای مختلف هستند و در اکثر معاملات، کالا نیز از کشور ثالثی بارگیری و حمل می‌شود؛ قاعدتا خریدار قبل از وصول کالا نمی‌تواند از انطباق مشخصات کمی و کیفی کالا با قرارداد اطمینان حاصل کند.

اغلب جهت واردات کالا، گواهینامه بازرسی کالا ضروری است. این گواهی قرار داشتن کالا در شرایط مناسب و داشتن مشخصات و ویژگی‌های مورد نیاز آن‌ها را مورد تایید قرار می‌دهد. همچنین تایید می‌کند که حجم اعلام شده کالا ها هنگام خروج از بندر درست است. این تاییدیه را گواهی بازرسی کالا می‌گویند.

گواهینامه بازرسی کالا

انواع گواهی‌های بازرسی صادره توسط شرکت‌های بازرسی کالا عبارتند از:

گواهی بازرسی کالا (کیفی)

COI (Certificate Of Inspection)

گواهی بازرسی قبل از حمل

PSI (Pre Shipment Inspection)

گواهی بازرسی کالا (کمی)

IC (Inspection Certificate)

گواهی بازرسی ظاهری

VIC (Visual Inspection Certificate)

گواهی مؤید نامه

(CL (Certificate of Letter

گواهی تعیین ارزش

PVC (Piece Value Certificate)

گواهی رضایت‌مندی مشتری

CSC (Customer Satisfaction Certificate)

گواهی بازرسی ماهوی کالا

SIC (Standard Industrial Classification)

گواهی راه اندازی

(CC (Commissioning Certificate

گواهی بازرسی انطباق

COC(Certificate Of Compliance)

گواهی بسته‌بندی

(PL (Packing List

گواهی‌ نامه‌های آزمایشگاهی

(TR (Test Report

انواع روش‌های انجام بازرسی‌ توسط شرکت‌های بازرسی کالا

این شرکت‌ها پس از بستن قرارداد، با شرکت درخواست کننده، به کنترل و ارزیابی کالای موردنظر می‌پردازند که به یکی از ۳ روش زیر انجام می‌شود:

 1. بازرسی فیزیکی و چشمی
 2. بازرسی فیزیکی و چشمی به همراه بررسی اسناد
 3. بازرسی فیزیکی و چشمی همراه با نمونه‌برداری و آزمایش

بنابراین وجود شرکت‌های بازرسی کالا به منظور بررسی و ارزیابی کالا و انطباق آن با آنچه که در قرارداد ذکر شده برای انجام فعالیت‌های بازرگانی ضروری و واجب است.

انواع بازرسی کالا

هنگامی که کالایی را از خارج از کشور وارد می‌کنید، بسیار مهم است که محصول نهایی با درخواست‌های شما از منظر کیفیت تطابق داشته باشد. اما چگونه می‌توان مطمئن شد که تامین کننده از مواد اولیه با کیفیت استفاده کرده و محصولات را دقیقا مطابق با مشخصات شما ساخته است؟ دریافت محصولات غیر استاندارد می‌تواند برای کسب و کار شما مضر باشد و اینجاست که بازرسی کالا ضرورت پیدا می‌کند. بازرسی کالا به فرآیند بررسی کالاها یا مواد اولیه شما در حالی که هنوز در کارخانه در طی مراحل مختلف تولید هستند اشاره دارد.

نماینده شرکت بازرسی مورد تایید شما می‌تواند این بازرسی ها را انجام دهد یا می‌توانید شخص ثالثی را برای انجام این کار استخدام کنید.

بازرسی کالا

انواع مختلفی از بازرسی کالا وجود دارد که هر واردکننده‌ای باید در مورد آن‌ها بداند. از این رو در ادامه به بررسی پنج مورد از رایج‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

 • بازرسی کالا قبل از تولید

همانطور که از نام آن پیداست، واردکنندگان قبل از شروع تولید، بازرسی های پیش از تولید را انجام می‌دهند. هدف اصلی تایید آمادگی کلی کارخانه برای فرآیند تولید است. برای این منظور، بازرس شخص ثالث ممکن است مواد خام، لوازم جانبی و اجزایی را که کارخانه آماده کرده است بررسی کند تا از کیفیت مناسب و تطابق آن با مشخصات مورد نظر اطمینان حاصل کند. آن‌ها همچنین ممکن است خط تولید، تجهیزات و امکانات کارخانه را نیز بازرسی کنند.

 • بازرسی کالا حین تولید

این بازرسی به بازرسی کیفیت در زمانی که تولید هنوز در حال انجام است اشاره دارد. در بیشتر موارد، زمانی این اتفاق می‌افتد که کارخانه حداقل ۲۰ درصد کالا را تولید کرده باشد.

واردکنندگان با انجام بازرسی کالا در این مرحله می‌توانند هر انحراف یا نقصی را زود تشخیص دهند. به این ترتیب، بلافاصله اقدامات اصلاحی انجام شده و تاخیرهای پرهزینه کاهش می‌یابد. این گونه بازرسی برای کالاهایی با الزامات سخت‌گیرانه که در حجم بالا تولید می‌شوند یا در مواردی که باید ضرب‌الاجل‌های سخت‌گیرانه را رعایت کنید و نمی‌توانید از پس هیچ تاخیری برآیید، توصیه می‌شود.

روش انجام بازرسی حین تولید یا ساخت

بازرسی کالا حین ساخت یا تولید به همراه یک چک لیست انجام می‌شود. سپس کلیه اطلاعات کسب شده به شکل یک گزارش نهایی تدوین و منتشر می‌گردد و در صورتی که عدم تطابق وجود داشته باشد لازم است اقدامات لازم صورت گیرد. همچنین بعضی از محصولات دارای الزام بازرسی در حین تولید هستند؛ به عنوان مثال دیگ بخار ( بویلر) توسط سازمان ملی استاندارد ایران (استاندارد اجباری ۴۲۳۱) دارای الزام بازرسی حین تولید یا ساخت می‌باشد. درنتیجه ارائه گواهی این بازرسی ضروری و واجب است.

چک لیست بازرسی در حین تولید

 • وضعیت تولید
 • ارزیابی خط تولید و تایید جدول زمانی
 • نمونه برداری تصادفی از محصولات نیمه تمام و نهایی
 • بسته بندی
 • ارزیابی کلی
 • مواد خام
 • ظاهر محصول بر اساس پارامترهای قابل قبول
 • کیفیت کار
 • اندازه و وزن
 • عملکرد
 • برچسب‌گذاری و لوگو
 • برنامه تولید

مزایای بازرسی کالا حین تولید

برخی از نواقص موجود در محصولات تنها در زمان ساخت آن‌ها قابل شناسایی هستند. از طرفی در برخی از قسمت‌های تولید، مواد اولیه از طریق تامین کنندگانی تهیه می‌شود که ممکن است دارای استاندارد ثابتی نباشند و تاثیر منفی روی کیفیت نهایی کالاها بگذارند. از این رو بازرسی حین تولید از بروز معایب احتمالی در محصول جلوگیری می‌کند.

بعلاوه اگر تغییری از جمله راه اندازی ماشین آلات، ابزار جدید، بالا بردن ظرفیت تولید و… انجام شود؛ بازرس موظف است، اثرات این تغییرات را در کیفیت محصول بررسی کند.

 • بازرسی قبل از حمل

بازرسی کالا قبل از حمل، محبوب‌ترین نوع از این ۵ مورد بازرسی کالا است. بسیاری از واردکنندگان این بازرسی ها را برای بررسی کیفیت کالاهای خود قبل از ارسال انجام می‌دهند. هدف اصلی آن‌ها این است که مطمئن شوند، محصولات نهایی مطابق با مشخصات مورد نیاز آن‌هاست و شما می‌توانید پس از اتمام تولید کارخانه و بسته‌بندی حداقل ۸۰ درصد از کالاها، بازرسی قبل از حمل را انجام دهید.

در یک PSI یا بازرسی قبل از حمل، بازرس، کیفیت نمونه‌های تصادفی را بررسی می‌کند تا ابعاد، برچسب‌گذاری، عملکرد اساسی و طرز کار و موارد دیگر را مشخص کند. بازرسی قبل از حمل به واردکننده این فرصت را می‌دهد تا قبل از اینکه کارخانه کالا را در کانتینر بارگیری کرده و به مقصد ارسال نماید، عیوب را پیدا کند. درکل می‌توان گفت بازرسی کالا قبل از حمل شامل موارد زیر است:

 1. بررسی مدارک خرید
 2. انطباق محصول با استانداردها و موارد مورد انتظار با بررسی مدارک کنترل کیفی و بازرسی کالا
 3. انجام بازرسی ظاهری یا چشمی از کالا و اجزای آن
 4. بازرسی کمی
 5.  بازرسی بسته بندی کالا
 6.  صدور گواهی ترخیص یا گواهی بازرسی

روش انجام بازرسی پیش از حمل 

برای انجام این بازرسی لازم است که بازرس کاملا از شرایط تحویل کالا، نحوه بازرسی، الزامات و خواسته‌های مشتری مطلع باشد.

مزایای بازرسی قبل از حمل 

بازرسی پیش از حمل ورود کالاهای بی کیفیت را کاهش می‌دهد. بعضی از کشورها این گواهی را جهت ترخیص کالا از گمرک نیاز دارند. درصورتی که از اسناد اعتباری استفاده کرده‌اید باید این گواهی را به بانک ارائه دهید تا وجه داده شده آزاد شود. لازم به ذکر است که توجه داشته باشید، در بازرسی پیش از حمل، به کارگیری بازرسان مجرب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بالطبع هزینه‌های این بازرسی نسبت به بازرسی حین تولید بالاتر خواهد بود.

بازرسی کالا پیش از حمل

بازرسی کالا در مبدا

COI  مخفف Certificate Of Inspection است. این بازرسی کلیه فعالیت‌های شرکت‌های بازرسی در راستای تعیین کیفیت و کمیت کالا را دربرمی‌گیرد. وجود صلاحیت فنی و علمی برای شرکت‌های بازرسی‌کننده کالا و صدور گواهی COI الزامی است. بعلاوه شرکت معرفی شده باید گزارش فنی دقیقی از بازرسی ارائه دهد. همچنین نیروی انسانی ماهر جهت بازرسی در مبدا را داشته باشد.

روش انجام بازرسی کالا در مبدا

در این روش، کمیت و کیفیت کالا مطابق آنچه در قرارداد ذکر شده توسط شرکت‌های بازرسی کالا بررسی می‌شود تا اطمینان خریدار جلب گردد و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود. بعلاوه اگر مشخصات مربوط به بسته بندی، ذکر نشود، شرکت بازرسی کالا، بازرسی در مبدا را مطابق با استانداردها انجام می‌دهد. چگونگی زمان و مکان بازرسی کالا در اعتبارات اسنادی باید به طور شفاف و دقیق ذکر شده باشد، چرا که در صورت نبودن این الزامات، کالا نمی‌تواند از گمرک ترخیص شود.

بازرسی قیمت یا ارزش پروفرما

پروفرما یا پیش فاکتور (proforma invoice) سندی است که توسط فروشنده صادر می‌شود و مندرجات آن شامل نام و نشانی فروشنده و خریدار، نوع، مقدار و تعداد کالا، قیمت واحد کالا و قیمت کل، شرایط پرداخت، زمان تحویل کالا، مدت اعتبار پروفرما و مبدا کالا است. در تولیدات و واردات برخی کالاهای خاص، لازم است قبل از عملیاتی شدن و اختصاص ارز، ارزش پروفرما مورد بررسی قرار گیرد. از طریق این پیش فاکتور، افراد از حدود تقریبی قیمت‌ها مطلع شده و در صورتی که قیمت مورد تایید خریدار باشد، قرارداد بین فروشنده و خریدار منعقد می‌گردد.

مزایای دریافت گواهینامه بازرسی کالا

از مزایای بازرسی کالا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازرسی کالا موجب کاهش اختلافات از منظر کمی و کیفی کالا بین خریدار و فروشنده می‌شود. چرا که در صورت مغایرت با قرارداد، شرکت‌های بازرسی، اسناد لازمه را در اختیار طرفین قرار می‌دهند.
 • این گواهی هزینه‌های جایگزین و خرابی محصول را برای صادرکننده کاهش می‌دهد. بعلاوه اعتبار شرکت نیز حفظ می‌شود.
 • از ورود کالای نامرغوب و بی‌کیفیت به کشور واردکننده جلوگیری می‌کند.
 • با صدور این گواهینامه فروشنده از سالم بودن کالای خود اطمینان حاصل کرده و اگر خریدار خلاف آن را اظهار کند می‌تواند از این گواهینامه به‌نفع خود استفاده کند.
 • با این گواهی بانک گشایش‌کننده اعتبار از شرایط کالا مطمئن می‌شود.
 • شرکت بیمه با مشاهده این گواهی از وضعیت کالا در شروع کار مطمئن می‌شود. در این صورت می‌تواند خساراتی که بعدا به کالا وارد شده است را تعیین کند.
 • این گواهی استانداردهای کالا را برای شرکت‌های حمل و نقل مشخص کرده و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری می‌کند.
 • گمرک با استناد به گواهی بازرسی‌کالا از استاندارد بودن آن اطمینان حاصل کرده و آن را با اظهارنامه مقایسه می‌کند.

مناسب ترین نقطه برای بازرسی کالا

بسته به نوع بار و شرایط شرکت واردکننده کالا مناسبت‌ترین نقطه بازرسی کالا مشخص می‌شود. چنانچه کالا مشمول استاندارد اجباری در ایران نباشد و فروشنده کالا، مورد اطمینان شرکت خریدار و یا واردکننده باشد؛ بهتر است جهت کاهش هزینه و زمان لازم، بازرسی کالا در مقصد انجام شود. اما اگر کالا مشمول استاندارد اجباری در ایران باشد، باید در آزمایشگاه‌های معتبر سازمان استاندارد مورد آزمایش قرار بگیرد و در برخی موارد این آزمایش‌ها در داخل کشور امکان پذیر نبوده و یا اینکه روند طولانی دارند؛ پس بهتر است در این موارد بازرسی در مبدا انجام شود.

آزمایشگاه های مورد تایید سازمان استاندارد

چنانچه کالایی جهت واردات و صادرات مشمول استاندارد اجباری شود، لازم است که برای آن گواهی COI صادر گردد. در این مرحله شرکت های بازرسی کالا نسبت به نمونه‌گیری و آزمایش کالا از طریق آزمایشگاه‌های مورد تایید اقدام می‌کنند؛ در این حالت نتایج آزمون صادره از سوی آزمایشگاه‌ها در ارزیابی انطباق کالاها مورد استناد قرار می‌گیرد. این آزمایشگاه‌ها که زیر نظر سازمان غذا و دارو هستند عبارتند از:

 1. آزمایشگاه‌های دارای گواهینامه ISO/IEC 17025 که توسط یکی از سازمان‌های تایید صلاحیت کننده (AB)، انتخاب شده‌اند.
 2. آزمایشگاه‌های سازمان مستقر در کرج و استان‌ها
 3. آزمایشگاه‌های تایید صلاحیت شده توسط سازمان که صلاحیت‌شان در زمینه آزمون فرآورده‌های مشخص بر اساس استانداردهای مورد قبول، تایید شده است.

اسامی و مشخصات این آزمایشگاه‌ها از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان و یا ادارات کل استاندارد استان‌ها قابل دستیابی است.

آژمایشگاه بازرسی کالا

لازم به ذکر است که جهت ارزیابی کالای وارداتی در صورت عدم وجود آزمایشگاه همکار، بهره‌گیری از خدمات سایر آزمایشگاه‌هایی که تجهیزات آزمون مناسب را دارند در صورت حضور و نظارت کارشناس سازمان یا شرکت بازرسی تایید صلاحیت شده بلامانع است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن ۴۳۹۰۴۲۱۹_ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.