بازرسی دوره ای آسانسور

اهمیت بازرسی دوره‌ ای آسانسور

تولیدکنندگان و بهره برداران سیستم‌های بالابر باید اطمینان داشته باشند که سازه‌های آسانسور طوری طراحی و نگهداری می‌شوند که بتوانند افراد، بارها یا تجهیزات را به طور ایمن و قابل اعتماد حمل کرده و از تمام دستورالعمل‌های استاندارد پیروی کنند. خوشبختانه، وقوع حوادث جدی در آسانسور بسیار نادر است و به لطف استانداردهای دقیق، آسانسورها یکی از امن‌ترین وسایل حمل و نقل هستند. اما اگر بازرسی دوره‌ ای آسانسور وجود نواقصی را نشان دهد، چه اتفاقی می‌افتد؟ در ادامه قصد داریم تا به بازرسی دوره ای آسانسور و مشکلات آن بپردازیم.

نحوه کارکرد آسانسورها

قاعده کلی عملکرد آسانسور شبیه به سیستم قرقره بالابر است. آسانسور از مکانیزم‌های پیشرفته‌ای برای تحمل بار استفاده می‌کند. در اصل آسانسور یک جعبه فلزی در ابعاد مختلف است که به یک طناب فلزی بسیار سخت متصل شده است. این طناب از چرخ قرقره آسانسور در قسمت موتور عبور می‌کند که کار آن محکم نگه داشتن طناب فلزی می‌باشد. این سیستم توسط یک موتور قابل اجرا است. هنگامی که سوئیچ روشن است و آسانسور بالا و پایین می‌رود یا متوقف می‌شود، موتور می‌تواند فعال شود.

آسانسورها قطعات بسیار پیچیده‌ای از تجهیزات هستند که برای ادامه کار ایمن و بدون دردسر نیاز به نگهداری مداوم دارند. نقص در آسانسور می‌تواند خطرات ایمنی جدی را ایجاد کند و باعث تعمیرات گران قیمت شود. برای اجتناب از این مسائل و اطمینان از این که همه تجهیزات در شرایط خوب و مطابق با مقررات ساختمان کار می‌کنند، به بازرسی دوره ای آسانسور نیاز داریم. انجام بازرسی‌های منظم می‌تواند خطرات را کاهش دهد.

انواع آسانسور

آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی توسط پیستونی که درون یک سیلندر حرکت می‌کند، از طریق نیرو تغذیه می‌شود. حرکت پیستون را می‌توان با پمپاژ روغن هیدرولیک به سیلندر انجام داد. پیستون کابین آسانسور را به راحتی بالا می‌برد و روغن را می‌توان با یک شیر الکتریکی کنترل کرد.

آسانسور بادی (پنوماتیک)

آسانسور پنوماتیک را می‌توان با یک سیلندر خارجی بسیار شفاف طراحی کرد. کارکرد، نگهداری و نصب این دسته از آسانسورها در مقایسه با آسانسورهای سنتی بسیار ساده است. به دلیل طراحی مستحکم آن، قابل استفاده در منازل می‌باشد. از مزایای اصلی استفاده از این آسانسورها می‌توان به طراحی محکم و روان، سرعت و انعطاف پذیری، کارآمد بودن انرژی و بسیار بی‌خطر بودن اشاره کرد.

آسانسورهای کششی

این دسته از آسانسورها جز محبوب‌ترین‌ها هستند که شامل کابل‌های فولادی و طناب‌های بالابر بوده که در بالای قرقره به موتور متصل شده است. کاربرد این نوع از آسانسورها برای ساختمان‌هایی با ارتفاع متوسط و بلند بوده و سرعت حرکتی بسیار بیشتر از آسانسورهای هیدرولیک دارند. وزنه تعادل در این آسانسورها باعث می‌شود که آسانسور بسیار کارآمد باشد.

آسانسور کپسولی

این دسته از آسانسورها در ساختمان‌های بسیار شیک به عنوان دکوراسیون آن ساختمان استفاده می‌شوند. ویژگی و برتری این آسانسور عمدتا به دلیل طراحی آن است.

به طور کلی، آسانسورهای صنعتی و ساختمانی به دو صورت هیدرولیکی و کششی می‌باشند و بازرسی از آن‌ها به شکل از پیش بهره‌برداری، حین ساخت و دوره‌ای انجام می‌شود.

پروتکل‌های ایمنی مسافران را در اولویت قرار دهید

برای اطمینان از ایمنی عمومی، هر آسانسور باید مجوز داشته باشد و تحت بازرسی‌های دوره‌ای قرار گیرد. برای صاحبان ساختمان و پرسنل و همچنین پیمانکاران آسانسور و مکانیک‌ها مهم است که بدانند استانداردها بر اساس مکان متفاوت است. در نتیجه باید در جریان الزامات باشند.

بازرسان؛ اتاقک آسانسور، بالابر و چاهک، سقف کابین، برق اضطراری و… را بررسی می‌کنند. تعدادی از موارد موجود در چک لیست آن‌ها عبارتند از:

  • پانل‌های آتش نشانی به درستی برچسب‌گذاری شده باشند.
  • کابین‌ها دارای یک تلفن متصل و عملیاتی باشند که بتوانند خدمات اضطراری ۲۴/۷ را ارائه دهند.
  • برق اضطراری وصل باشد.
  • ساخت گودال مانع از تجمع آب باشد.
  • تمام ورودی‌های آسانسور از نور کافی برخوردار بوده و عاری از خطرات احتمالی باشند.

مشکلات حین بازرسی دوره ای آسانسور

اگر بازرسی نواقصی را نشان دهد، بازرسان آن‌ها را بر اساس شدت طبقه‌بندی کرده و یک زمان‌بندی برای تعمیر تعیین می‌کنند. بازرس‌ها مشکلاتی که به طور مستقیم بر عملکرد ایمنی تاثیر می‌گذارند را در الویت جهت تعمیر قرار می‌دهند. در این حالت آسانسور بلافاصله از سرویس خارج شده تا مشکل برطرف شود. در نواقص جزئی، ممکن است ۳۰ تا ۹۰ روز به افراد مربوطه فرصت داده شود تا این نگرانی‌ها را برطرف کنند.

اگرچه مسئولیت ایمنی آسانسور در نهایت بر عهده مالک است، اما پیمانکاران نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند. پس از اصلاح، انتظار می‌رود که پیمانکاران به مسئول آسانسور خود اطلاع دهند که مشکل اصلاح شده است. در صورت عدم انجام این کار، بازرس دوباره به مکان مورد نظر اعزام می‌شود.

استفاده از آسانسور بدون بازرسی‌های دوره‌ای بسیار خطرناک است و  تعمیر و نگهداری آسانسور به صورت ماهانه برای بررسی وضعیت عمومی آسانسور و رفع نقایص آن انجام می‌شود. با این حال، بازرسی دوره‌ای یک بازرسی دقیق است تا مشخص کند آیا آسانسور از نظر ایمنی برای استفاده مناسب است یا خیر. بازرسی دوره ای آسانسور به شما کمک می‌کند تا بالاترین کیفیت و استانداردهای عملیاتی تجهیزات و سیستم‌های آسانسور خود را بدست آورید.

به عنوان یک سازمان بازرسی مجاز، ما می‌توانیم مجموعه‌ای جامع از بازرسی‌ها را انجام دهیم با کارشناسان ما می‌توانید مطمئن باشید که آسانسورهای شما ایمن کار می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و برقراری تماس با کارشناسان این حوزه می‌توانید با شماره تلفن ۸۸۰۱۸۰۳۵_ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *