بازرسی

اگرچه احتمالا از قبل، وضعیت تجهیزات خود را کنترل کرده‌اید. اما بازرسی منظم تجهیزات ایده خوبی است که به کاهش هزینه‌های نگهداری تجهیزات کمک می‌کند. بازرسی تجهیزات صرفا اطمینان از انطباق نیست، بلکه می‌تواند در طولانی مدت در هزینه و وقت شما صرفه‌جویی کند. هزینه تعمیر تجهیزات معمولا بسیار کمتر از تعویض آن‌هاست. درحقیقت بازرسی به جلوگیری از تعمیرات اساسی یا حتی بدتر از آن، خرابی تجهیزات کمک می‌کند.

با بازرسی منظم، اطمینان حاصل کنید که تجهیزات شما در بهترین شکل ممکن قرار دارند و می‌توانید سخت‌ترین کارها را انجام دهند. یک تکنسین آموزش دیده می‌تواند تعیین کند که آیا نیاز به تعمیر وجود دارد یا خیر. یا می‌تواند تعمیراتی را برای کمک به عملکرد موثرتر تجهیزات شما پیشنهاد دهد. یک بازرس تجهیزات، به جزئیاتی که تیم شما ممکن است نادیده گرفته باشد، توجه می‌کند.

از همه مهمتر، بازرسی‌های منظم، ایمنی کارگران شما را تضمین می‌کند. می‌توانید پروژه‌‎ها را طبق برنامه و با خیال راحت انجام دهید. زیرا می‌دانید تجهیزات در شرایط خوبی قرار دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازرسی و دلایل حیاتی انجام آن، مقاله زیر را مطالعه نمایید.

در بازرسی از تجهیزات چه آیتم‌هایی بررسی می‌شود؟

در بازرسی از تجهیزات، داده‌ها، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل شده و با آزمایش‌های عملی جهت بررسی دقیق‌تر از وضعیت عملکردی ترکیب می‌شوند. بازرسی یک روش پیشگیرانه مهم برای اطمینان از ایمن بودن تجهیزات برای استفاده و عملکرد صحیح کلیه سیستم‌هاست.

براساس سازمان ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) هر قطعه از تجهیزات باید قبل از استفاده بازرسی شوند. اگر هر یک از ویژگی‌های مربوط به ایمنی دچار مشکل باشد، نباید از تجهیزات استفاده کنید. کارفرمایان برای اطمینان از ایمنی کارگران ملزم به تعمیر تجهیزات ناامن هستند. تجهیزات آسیب دیده یا خراب برای جلوگیری از بروز مشکلات نیاز به تعمیر فوری دارند. طبق OSHA، تمام تجهیزات سنگین از جمله موارد زیر باید بررسی شوند:

 • سیستم ترمز، از جمله ترمز اضطراری و ترمز دستی باید به خوبی عمل کند.
 • چراغ‌های جلو، عقب و ترمز باید به درستی کار کنند.
 • باید دستگاه هشدار دهنده شنیداری به درستی عمل کند.
 • شیشه جلو اتومبیل و برف پاک کن در شرایط خوبی باشد.

تجهیزات سنگین در صورت نگهداری صحیح می‌توانند سال‌ها دوام بیاورند. انجام بازرسی منظم به شما کمک می‌کند تا، از سرمایه خود بیشترین بهره را ببرید.

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران (ISQI) از فن‌آوری پیشرفته و تخصص عملی برای بازرسی، جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل، تشخیص و نظارت بر تجهیزات استفاده می‌کند.

بازرسان چه چیزی را جستجو می‌کنند؟

بازرسان تجهیزات سنگین با تاکید بر ایمنی، تمام اجزای یک قطعه از تجهیزات را بررسی می‌کنند. یک تکنسین نه تنها می‌تواند ایمنی را آزمایش کند. بلکه می‌تواند راه‌های افزایش بهره‌وری و کارایی تجهیزات را نیز در نظر بگیرد. به طور کلی، بازرسان تجهیزات با استفاده از ابزار تشخیصی و چشم متخصص، اجزای زیر را بررسی می‌کنند:

 • سازه‌های محافظتی، از جمله کمربند ایمنی
 • باتری
 • عملکرد موتور
 • ویژگی‌های ایمنی مانند انحراف دهنده‌ها
 • اجزای فرمان
 • سیستم‌های ترمز
 • سیستم اگزوز
 • سیستم خنک کننده
 • پشتیبانی موتور
 • محافظ رادیاتور
 • سطح و شرایط روغن
 • لاستیک و چرخ
 • شیشه و آینه
 • سیستم هیدرولیک

تجهیزات سنگین یک سرمایه‌گذاری قابل توجه هستند. بنابراین ارزش دارد که تعمیر، نگهداری و بازرسی را در برنامه کاری خود قرار دهید. خراب شدن تجهیزات سنگین غیرمعمول نیست و اکثر دلایل آن قابل پیشگیری است. در اینجا برخی از مهمترین دلایل خرابی تجهیزات سنگین آورده شده است.

تعمیر و نگهداری ضعیف: به عنوان مثال، فراموش می‌کنید که سطح روغن را بررسی کنید یا تسمه‌ها را تعویض نمایید.

اتصالات الکتریکی ضعیف: یک بازرس می‌تواند مسائل الکتریکی را زود تشخیص دهد، قبل از اینکه تجهیزات خراب شوند و از کار بیفتند.

عدم تعویض قطعات فرسوده: قطعات فرسوده باید مورد بازرسی قرار گیرند تا از آسیب بیشتر و هزینه‌‌های بعدی جلوگیری شود.

نادیده گرفتن سیگنال‌های هشدار دهنده: همیشه از یک تکنسین بخواهید یک سیگنال هشدار دهنده را بررسی کند. نادیده گرفتن یک سیگنال هشدار دهنده می‌تواند منجر به آسیب عمده و جدی تجهیزات شود.

یک بازرس، آزمایشات را انجام می‌دهد، کدهای تشخیصی را جمع‌آوری و داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند. تجهیزات را به جهت نشتی، خرابی یا شل شدن قطعات، وجود مشکلات بالقوه و… بازرسی می‌کند. با وجود یک چک لیست بازرسی، تکنسین مطمئن می‌شود که چیزی را از دست نداده و به تیم شما می‌آموزد که در چک‌های روزانه مراقب چه مواردی باشند.

مزایای بازرسی تجهیزات چیست؟

بازرسی، فرصتی برای صرفه‌جویی در هزینه، جلوگیری از آسیب دیدگی و برجسته شدن در برابر رقبا است. بازرسی‌های منظم، فراتر از بازرسی‌های اجباری، بهره‌وری و ایمنی را افزایش می‌دهند. با در نظر گرفتن هزینه‌های تعمیر و تعویض تجهیزات سنگین، مزایای بازرسی بیشتر از پیش نمایان می‌شود.

۱. خطر کمتر در محل کار

بازرسی‌های منظم احتمال آسیب دیدگی کارگران شما را کاهش می‌دهد. متاسفانه، معمولا صدمات در محل کار اتفاق می‌افتد و بیشتر اوقات، قابل پیشگیری هستند. درحقیقت بازرسی‌ برای شما و کارمندانتان یک اقدام ایمنی پیشگیرانه است. در نظر بگیرید که طبق گزارش OSHA در سال ۲۰۱۹، در صنعت خصوصی ۴،۶۹۳ مورد مرگ در آمریکا رخ داده که حدود ۲۱ درصد از مرگ و میرها در صنعت ساختمان بوده است. علت اصلی مرگ و میر کارگران ساختمانی، سقوط، برخورد با یک شی، برق گرفتگی یا گرفتار شدن بین دو قطعه ماشین آلات بوده که با از بین بردن این چهار عامل مرگبار می‌توان هر سال ۶۳۱ زندگی را نجات داد. اکنون، در نظر بگیرید که تجهیزات خراب چگونه می‌توانند در این آمار نقش داشته باشند. بوق، ترمز یا هر مولفه مهم دیگری که از کار افتاده باشد، می‌تواند منجر به تصادف شود.

الف. زمان از دست رفته

اگر کارگری در اثر کار با تجهیزات آسیب ببیند، احتمال دارد که مدتی نتواند کار کند در نتیجه موجب می‌شود تا شما زمان خود را از دست بدهید. آسیب‌های مربوط به تجهیزات سنگین اغلب جدی هستند، مانند قطع عضو، آسیب‌های ستون فقرات، پیچ خوردگی، شکستگی و بریدگی.

ب. هزینه‌های مجدد

اگر کارگری به شدت آسیب دیده باشد، ممکن است به مدت طولانی برای بهبودی نیاز داشته باشد، یا ممکن است هرگز نتواند به محل کار خود بازگردد. در چنین شرایطی، شما باید کارگر را با شخص جدید جایگزین کنید. هر زمان که یک کارمند جدید استخدام کنید، یک هزینه برای شما ایجاد می‌شود. زیرا کارگران جدید معمولا برای سازگاری به آموزش و زمان نیاز دارند. همچنین یافتن کارگری که برای کار مناسب باشد، ممکن است مدتی طول بکشد.

طبق یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۹ توسط انجمن مدیریت منابع انسانی (SHRM) انجام شده نشان می‌دهد، ۴۲ روز طول می‌کشد تا یک جای خالی شغلی با یک کارمند جدید پر شود. و به طور متوسط، استخدام شخص جدید ۴ هزار و ۱۲۹ دلار برای شرکت‌ها هزینه دارد.

ج. حق بیمه بالاتر برای کارگران

جبران خسارت کارگران به این معناست که کارفرمایان طبق قانون ملزم به پرداخت هزینه‌های جبران خسارت کارگران در صورت آسیب دیدن هستند. گاهی اوقات، غرامت کارگران حتی استرس روانی را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. وقتی کارمندی ادعای جبران خسارت می‌کند، در نتیجه حق بیمه کارگران شما افزایش می‌یابد. بازرسی منظم به شما امکان مراقبت از تجهیزات و حتی مراقبت بیشتر از کارگران را می‌دهد.

د. جریمه‌های احتمالی

با بازرسی منظم و مرتب، از پرداخت جریمه و تخلفات جدی خودداری کنید. طبق قانون OSHA، کارفرمایان مسئول ایجاد و حفظ ایمنی محل کار کارمندان خود هستند. اگر ایمنی را نادیده بگیرید، قانون را زیر پا گذاشته‌اید.

۲. افزایش بهره‌وری

اگرچه ایمنی در اولویت است، اما توجه داشته باشید که چگونه تجهیزات آسیب دیده می‌توانند بر روی بهره‌وری تاثیر بگذارند. وقتی تجهیزات از کار بیفتد، گردش کار قطع شده و پروژه‌ها متوقف می‌شوند. به طور کلی، خرابی ماشین آلات معمولا به دلیل یکی از موارد زیر اتفاق می‌افتد:

خرابی ناشی از حرارت: گرم شدن بیش از حد تجهیزات یا دمای شدید باعث خرابی تجهیزات می‌شود.

خرابی مکانیکی: جلوگیری از این امر با بازرسی و تعویض قطعات آسان است. نارسایی ناشی از مکانیک اغلب به دلیل فشار زیاد، اتفاق می‌افتد.

خرابی تجهیزات می‌تواند ناگهانی یا تدریجی باشد. بنابراین بازرسی‌ها مهم هستند. زیرا ممکن است تا دیر نشده متوجه جدی شدن مسئله نشوید. با بازرسی منظم و حرفه‌ای تجهیزات خود، از بروز فاجعه جلوگیری کرده و آگاهانه انتخاب کنید. در نتیجه، زمان خرابی برنامه‌ریزی نشده را کاهش داده و بهره‌وری را بهبود بخشید.

۳. هزینه‌های تعمیر، کمتر

با بازرسی منظم توسط یک تکنسین آموزش دیده، قبل از اینکه مشکل بحرانی ایجاد شود، می‌توانید قطعه را تعمیر کنید. در این صورت تجهیزات شما بهتر کار خواهند کرد و با بازرسی و نگهداری، طول عمر آ‌ن‌ها به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. هرچه تجهیزات شما در شرایط بهتری باشد، به زمان کمتری برای تعمیرات نیاز خواهید داشت و کارهای بیشتری می‌توانید انجام دهید. در صورت استفاده از تجهیزات کارآمد برای مدت زمان طولانی، در نهایت شما بازده بیشتری از سرمایه خود دریافت خواهید کرد.

ضمنا شرایطی را که از تجهیزات استفاده می‌کنید در نظر بگیرید. محیط و شرایط آب و هوایی چگونه است؟ ممکن است بیش از آنچه تصور می‌کنید به بازرسی و نگهداری نیاز داشته باشید.

چه وقت و چرا باید بازرسی انجام شود؟

بازرسی‌ها باید روزانه انجام شده و شامل موارد زیر باشد:

 • ترمز و چراغ
 • فشار تایر
 • سطح مایعات
 • آینه و شیشه
 • کمربند ایمنی
 • سیستم توقف اضطراری
 • دستگاه‌های ایمنی
 • فرمان
 • شرایط لاستیک
 • نشت سوخت و روغن

اعضای تیم هر روز باید اطمینان حاصل کنند که تجهیزات قبل از استفاده ایمنی لازم را دارند. با این حال، شرایط خاص نیاز به بازرسی دقیق‌تری دارد که بهتر است توسط یک تکنسین آموزش دیده انجام شود. شما باید تجهیزات خود را به صورت حرفه‌ای بررسی کنید. مخصوصا اگر یکی از شزایط زیر اتفاق افتاده باشد.

 • در معرض شرایطی قرار گرفته است که می‌تواند صدمه وارد کند و منجر به آسیب شود.
 • خسارت مشکوک رخ داده است.
 • شرایط محیطی شدیدی را تجربه کرده است، به طور مثال در غبار، هوای مرطوب، گل آلود یا در محیط‌های ساحلی بوده است.
 • در جاده‌ها و زمین‌های کوهستانی رانده شده است.
 • چندین اپراتور داشته است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *