• مدیران کل محیط زیست تهران، قزوین و البرز از مرکز تحقیقات و آلایندگی ISQI بازدید کردند

   مدیران کل محیط زیست تهران، قزوین و البرز از مرکز تحقیقات و آلایندگی ISQI بازدید کردند

   روز چهارشنبه 28/8/93 مدیران کل سازمان محیط زیست استان های تهران، البرز و قزوین از مرکز تحقیقات و آلایندگی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران بازدید کردند. در این جلسه که با حضور مدیرعامل، معاونین و مدیران ارشد شرکت صورت گرفت ضمن تشریح توانمندی‌های مرکز آزمون آلایندگی در خصوص راهکارهای همکاری بین سازمان حفاظت از محیط زیست و ISQI در زمینه کاهش آلودگی هوا، آلایندگی خودروها و بازرسی ادواری مخازن سوخت و جایگاههای خودروهای CNG بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

   اعلام آمادگی ISQI به عنوان بازوی اجرایی بازرسی ارگا‌ن‌های حاکمیتی

   اشکان گلپایگانی مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران با بیان اینکه ISQI این آمادگی را دارد تا به عنوان بازوی اجرایی ارگانهای حاکمیتی و سازمان حفاظت از محیط زیست به اجرای پروژه های مشترک بپردازد، ابراز داشت: شرکت بازرسی همیشه در انتخاب پروژه های جدید و یا تداوم پروژه های پیشین بر این باور بوده که اثر بخشی قابل لمسی در جامعه داشته باشد.
   وی اشاره کرد این شرکت پروژه های اثربخشی را در زمینه بازرسی های تجهیزات و اقلام با ایمنی بالا مثل آسانسورها، بالابرها، جرثقیل ها،CNG ، نفت و گاز، HSE ، شهربازی ها و پارک بازی ها در دست اجرا دارد که در تمامی آنها تیم فنیISQI پیشتاز بوده و استانداردها را جمع آوری، ترجمه و تدوین کرده است.


   بازرسی ادواری خودروهای سواری دوگانه سوز مغفول مانده است
   در ادامه این نشست محمد طاهریان مدیر محیط زیست و پروژه های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران با بیان اینکه ISQI آمادگی بازرسی ادواری خودروهای دوگانه سوز سواری را دارد، بیان کرد: هم اکنون در کشور سررسید بازرسی مخازن CNG‌ تاکسی ها گذشته است و مسوولیت بازرسی آن برعهده یکی از شرکت های بازرسی گذاشته شده است اما در زمینه خودروهای دوگانه سوز سواری هنوز اقدامی صورت نگرفته است.


   وی افزود: طبق نتایجی که ISQI در یک طرح پایلوت بازرسی 200 خودروی تاکسی به صورت تصادفی به دست آورده 23 درصد این تاکسی ها نیاز به بازشدن مخزن و ارسال آن برای بازسازی داشتند  و یک خودرو نیز مردود بود و مابقی سالم بودند اما باید به این نکته توجه داشت که با گذشت هر سال این 23 درصد افزایش می یابد و اگر برای آن مکانیزم تعریف نشود ریسک خطر بالا می رود.
   طاهریان در ادامه خاطرنشان ساخت: یکی دیگر از پروژه های مهم شرکت بازرسی در سطح کشور، بازرسی جایگاههای CNG است که متاسفانه  تاکنون فقط در شهرستانها صورت می گیرد و هنوز در تهران انجام نشده است.
   وی دلیل بازرسی نشدن جایگاههای CNG‌ شهر تهران را اینگونه عنوان کرد: بخش عمده ای از جایگاههای تهران در اختیار شهرداری است که باید شهرداری در این مورد تصمیم بگیرد اما هنوز برای این امر تدبیری نیاندیشیده است.


   تمهیدات لازم برای اجرایی شدن ممیزی CNG اندیشه خواهد شد
   همچنین محمد هادی حیدرزاده مدیر کل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه بعد از 10 سال دوباره فرصت شد که از مرکز تحقیقات و آلایندگی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران را بازدید کنم، ابراز داشت: هدف از افتتاح این مرکز اطمینان از استاندارد خودروهای وارداتی و داخلی بود.
   وی افزود: یکی از مشکلاتی که هم اکنون در کشور ما وجود دارد بحث راستی آزمایی استانداردهاست چرا که سالیان سال متولی استاندارد یک کالا یا خدمات تولیدکننده آن بود. به همین دلیل برای راستی آزمایی و اطمینان جامعه و دولت از استاندارد بودن یک محصول، ایجاد اینگونه مراکز و توسعه آنها بیش از پیش ضرورت پیدامی کند.
   مدیر کل محیط زیست استان تهران در مورد زمینه های همکاری مرکز تحقیقات و آلایندگی شرکت بازرسی با سازمان محیط زیست گفت: در چند حوزه زمینه همکاری سازمان محیط زیست با این مرکز وجود دارد که یکی از آنها در بحث خودروهای وارداتی است که بعضا با استانداردهای اعلام شده همخوانی ندارند و این مرکز می تواند مداخله بیشتری در بحث واردات خودرو داشته باشد. سازمان حفاظت محیط زیست نیز باید در این زمینه پررنگ تر حضور یابد.
   وی اضافه کرد: همچنین در مورد خودروهای داخلی نیز این همکاری باید مانند گذشته ادامه یابد.


   حیدرزاده با بیان اینکه شاید در کشور شرکتی با این پتانسیل وجود نداشته باشد که در زمینه بازرسی های CNG هم خودروها و هم جایگاهها را مورد ارزیابی قرار دهد، تصریح کرد: خطرات زیادی در این صنعت وجود دارد به طوریکه می توان گفت مخازن CNG معیوب بمب متحرکی برای اتوبوس ها و تاکسی ها به شمار می روند، تمهیدات لازم برای اجرایی شدن ممیزی CNG را با همکاری اداره کل استاندارد تهران خواهیم اندیشید و از این مرکز نیز پروپزال و روش کار را دریافت خواهیم کرد تا  در شهر تهران اجرایی شود، همچنین با همکاری شهرداری و شرکت ساماندهی نیز این الزام را خواهیم داشت که از این ظرفیت در مراکز معاینه فنی نیز استفاده شود.
   وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات موجود در کشور بحث موتورهای دیزل است که تنها مرکزی که ظرفیت تست آنها را دارد مرکز تحقیقات و آلایندگی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران است اما به نظر می رسد تا حدودی کم تحرکی دستگاههای دولتی و جدی نگرفتن این مرکز باعث شده که ما امروز با صف خودروهای در حال تست مواجه نباشیم. امیدواریم بتوان این بحث را در کارگروه ملی آلودگی هوا عنوان کرده و به سرانجام برسانیم تا در بازدیدهای بعدی با صف مراجعه کنندگان مواجه شویم .
   مدیر کل محیط زیست استان تهران با شاره به تفاهم نامه پیشین شرکت بازرسی و محیط زیست استان تهران گفت: گویا از دور قبل تفاهم نامه ای وجود دارد که هم بحث آموزشی دارد و هم فنی، با بررسی بیشتر می توان زمینه همکاری ها را در راستای این تفاهم نامه پی ریزی کرد تا از ISQI در حوزه های فنی و آموزشی استفاده شود.

   در کشور ما استاندارد مصرف وجود ندارد
   حسین محمدی مدیر کل محیط زیست استان البرز نیز در این مراسم با بیان اینکه در کشور ما استاندارد تولید وجود دارد اما استاندارد مصرف نداریم، توضیح داد: به عنوان مثال یک خودرو وقتی تولید می شود دستورالعملی برای طریقه مصرف آن وجود ندارد که باید به این موضوع توجه شود.
   وی اضافه کرد: برای بسیاری از تولیدات مصرفی مانند خودرو، آسانسور، نیروگاهها و ... می توان استانداردهای مصرف تهیه کرد که در این زمینه ظرفیت های خوبی نیز برای همکاری با شما وجود دارد.
   مدیر کل محیط زیست استان البرز با اشاره به برنامه جامع کاهش آلودگی کلانشهرها، ابراز داشت:  اگر به بندها و محورهای این مصوبه نگاه کنیم تمامی آنها به بهینه کردن مصرف انرژی و سوخت در نیروگاهها، منابع ثابت، منابع سیار و ... بر می گردد که فکر می کنم اگر پتانسیل ها و ظرفیت های ISQI به ما معرفی شود می توانیم آنها را در کارگروهها مطرح کرده و زمینه های مناسبی برای همکاری ایجاد کنیم.
   وی ادامه داد: خوشبختانه خیلی از وظایف این برنامه به عهده شهرداری ها گذاشته شده است مانند بحث کاتالیست، صافی خودرو، بهینه سازی مصرف سوخت در دستگاههای اداری و از آنجاییکه ممکن است شهرداری تخصص لازم را برای مدیریت این وظایف نداشته باشدشرکت شما می تواند به شهرداری در این زمینه کمک کند.
   محمدی مشکل اساسی موجود  در استانهایی چون البرز، تهران، اراک و ... را بحث نیروگاهها دانست و گفت: نیروگاهها عمدتا مصرف سوخت بسیار بالایی دارند که اگر استاندارد شوند قسمت زیادی از مشکلات آلایندگی کرج و ... حل می شود. مجموعه شرکت بازرسی این توانمندی را دارد که بتواند نیروگاههای ایران را در بحث افزایش راندمان و بهینه سازی مصرف سوخت پایش کند.


   شرکت بازرسی در زمینه معاینه فنی منابع ثابت رقیبی ندارد
   همچنین صدرالدین علیپور مدیرکل محیط زیست استان قزوین با بیان اینکه شرکت بازرسی در زمینه معاینه فنی منابع ثابت رقیبی ندارد، خاطرنشان کرد: ISQI به راحتی می تواند به عنوان یک نهاد کنترل کننده در بحث معاینه فنی منابع ثابت ورود کند.
   وی اضافه کرد: کشور به سمتی حرکت کرده که اهمیت مسایل مربوط به حفظ محیط زیست بسیار زیاد شده و در اغلب جلسات مهمترین‌موضوع، محیط زیست است و همه مسایل به نحوی به آن ارتباط پیدا می کند. در این شرایط باید کارها از قالب حرف بیرون بیاید و عملی شود. سازمان محیط زیست در این دوره بیشتر از هر دوره ای دنبال این است که کارهای اجرایی را به ثمر برساند تا نتیجه آن کاهش آلودگی هوا باشد.
   علیپور تاکید کرد: پتانسیل شرکت بازرسی بسیار مناسب است و ما نیز در شناسانده شدن هر چه بیشتر آن و استفاده از این پتانسیل که هم علمی است و هم اجرایی تمام سعی خود را خواهیم کرد.
   به گفته وی کارخانجات در دنیا به این نتیجه رسیده اند که اگر براساس معیارهای زیست محیطی حرکت کنند از نظر اقتصادی نیز به سودشان است، بنابراین خودروسازان کشور ما باید به این نتیجه برسند که خودروساز فقط مسوولیت تولید خودرو را ندارد و از زمان تولید خودرو تا لحظه بازیافت همه مسولیت های آن به عهده خودروساز است.
   مدیرکل محیط زیست استان قزوین در پایان اعلام کرد: از این پس در انتظار طرح ها و ایده های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران هستیم که از آنها حمایت کنیم.

    

  • پربازدیدترین اخبار
پورتال سامان
کلیه حقوق متعلق به شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران می باشد.
مجری : پورتال سامان