• در ارزشیابی کیفی شهریورماه

   سوزوکی گرند ویتارا پس از 5 ماه به جدول ارزشیابی بازگشت

   سوزوکی گرند ویتارا پس از 5 ماه به جدول ارزشیابی بازگشت

   در شهریور ماه 1393 بر اساس آمار تولید ارائه شده از سوی شرکت های خودروساز جهت ارزشیابی محصولات، مجموع خودروهای تولید شده اعم از سبک و سنگین، نسبت به ماه قبل با افزایش 12.4 درصدی و در مقایسه با زمان مشابه سال قبل با روند صعودی 97.2 درصدی مواجه گردید.

   در این ماه 99 درصد از حجم خودروهای تولید شده در داخل کشور مختص خودروهای سبک (سواری و وانت) و یک درصد نیز مربوط به خودروهای گروه سنگین (مسافری و باری) بوده است.

   گروه سبک:
   در بخش سواری شاهد روند رو به رشد 12.4 درصدی تولید نسبت به ماه قبل بودیم که افزایش تولید خودروهای پژو 206، سایپا X132 و تولید مجدد سوزوکی گرند ویتارا از جمله عوامل اصلی، در ایجاد این روند صعودی می باشند. از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در مورد تیراژ تولید خودروهای ساخت داخل، می‌توان به قطع تولید خودروهای لیفانX60 و ام وی ام X33 اشاره نمود.
   در این ماه جمعا تعداد 23 مدل خودرو توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران مورد بازرسی قرار گرفت که 18 مدل در سطح کیفی خیلی خوب و 5 مدل نیز در سطح کیفی خوب قرار گرفتند.
   همانطور که در جدول رده‌بندی کیفی خودروهای سواری قابل مشاهده است، به طور کلی خودروی سوزوکی گراند ویتارا محصول شرکت ایران خودرو خراسان کمترین میزان نمره منفی و خودروی ام وی ام 110 محصول شرکت مدیران خودرو بیشترین نمره منفی را در این ماه از آن خود کرده اند.
   در شهریور ماه سال جاری سوزوکی گراند ویتارا به عنوان تنها خودرو موجود در گروه قیمتی بالای 100 میلیون تومان مورد ارزیابی قرار گرفت و با کسب 16.7 نمره منفی، کیفی ترین خودرو در بین تمام گروه های قیمتی شناخته شد.
   همانطور که قبلا نیز اشاره شد به دلیل قطع تولید خودروهای لیفانX60 و ام وی ام X33، در این ماه خودرویی در گروه قیمتی بین 60 تا 80 میلیون تومان مورد ارزیابی قرار نگرفت.
   همچنین در گروه خودروهای بین 40 تا 60 میلیون تومان تندر 90 اتوماتیک محصول شرکت ایران خودرو با 20.5 نمره منفی کمترین نمره منفی را از آن خود کرد و در سطح کیفی A+ قرار گرفت. پس از آن نیز جک 5J اتوماتیک، لیفان 620 و ام وی ام 530 هر کدام به ترتیب 45.5، 51.3 و 56.3 نمره منفی کسب کردند و در سطح کیفی A قرار گرفتند.
   شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در این ماه 15 خودرو  بین 20 تا 40 میلیون تومان را مورد ارزشیابی قرار داد که از میان آن ها شش خودرو رتبه کیفی A+، هفت خودرو رتبه کیفی A و دو خودرو رتبه کیفی B+ را از آن خود کرد. در این گروه پارس تندر با 20.5 نمره منفی در گروه کیفی خیلی خوب و در صدر قرار گرفت و پس از آن تندر90 پارس خودرو و ایران خودرو با 20.7 نمره منفی در جایگاه های بعدی جای خوش کردند. در انتهای جدول این گروه قیمتی نیز خودروهای تیبا با 60.8 نمره منفی و ام وی ام 110 با 85 نمره منفی به چشم می خورد.
   در این ارزشیابی نیز همچون ماههای گذشته خودروهای سایپا X131 محصول شرکت سایپا و پارس خودرو و سایپا X132  در گروه خودروهای زیر 20 میلیون تومان قرار دارند و در رده کیفی B+ جای گرفته اند.


   جدول رده بندی کیفی- گروه سبک- سواری

   درنمودار زیر روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری را نسبت به ماه قبل مشاهده می کنیم، بطوریکه رانا بیشترین درصد بهبود و MVM530 هم بیشترین درصد تنزل را داشته اند.

   وانت:
   در بخش وانت شاهد رشد 11.8 درصدی تولید در مقایسه با ماه قبل هستیم که بیشترین تاثیر در ایجاد این روند، مربوط به افزایش تولید وانت مزدا دو کابین و وانت نیسان دوگانه سوز می باشد. از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در مورد تیراژ تولید خودروهای گروه وانت، می‌توان به تولید خودروی جدید وانت پیکاپ فوتون دیزلی در کارخانه ایران خودرو دیزل اشاره نمود.
   با توجه به رشد تولید خودروهای گروه وانت در شهریور ماه، ارزشیابی این خودروها نیز 42 درصد افزایش یافت، بطوریکه از 6 مدل خودروی ارزشیابی شده 2 مدل در سطح کیفی خوب و 4 مدل نیز در سطح کیفی قابل قبول قرار گرفتند.


   جدول رده بندی کیفی - گروه سبک- وانت

   همانطور که در جدول رده بندی کیفی قابل مشاهده است، وانت پیکاپ فوتون دیزلی محصول شرکت ایران خودرو دیزل در صدر و وانت نیسان دوگانه سوز محصول شرکت زامیاد در انتها قرار گرفته‌اند.
   درنمودار زیر روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه وانت را نسبت به ماه قبل مشاهده می کنیم، بطوریکه وانت نیسان دوگانه سوز بیشترین درصد بهبود و وانت مزدا تک کابین هم بیشترین درصد تنزل را داشته اند.
    

   گروه سنگین :
   در بخش خودروهای تجاری مسافری در ماه جاری به مانند ماه قبل، به دلیل عدم همکاری شرکت های سازنده، هیچ گونه خودرویی ارزشیابی نگردیده است.
   در بخش خودروهای تجاری باری شاهد رشد 25.5 درصدی تولید در مقایسه با ماه قبل هستیم که بیشترین تاثیر در ایجاد این روند، مربوط به افزایش تولید کامیون ایسوزو NPR75M ، کامیونت ایسوزو NKR و همچنین تولید مجدد کامیونت الوند ، کشنده بنز آکسور و کشنده کاوه می باشد. از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در مورد تیراژ تولید خودروهای تجاری باری ساخت داخل می‌توان به قطع تولید کشنده اسکانیا G400 اشاره نمود.
   با توجه به رشد تولید خودروهای این گروه در شهریور ماه، ارزشیابی این خودروها نیز 19.1 درصد افزایش یافت، بطوریکه از 8 مدل خودروی ارزشیابی شده 6 مدل در سطح کیفی خیلی خوب و 2 مدل هم در سطح کیفی خوب قرار گرفتند.
    

   جدول رده بندی کیفی - گروه تجاری باری

   ** خودروی مذکور، به دلیل اینکه میانگین نمره منفی 2 کد از کدهای فنی و عملکردی شان (کدهای 1-2-3-4-8) از حدود مجاز بالاتر رفته است، یک سطح کیفی تنزل یافته است.

   درنمودار فوق روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه تجاری را نسبت به ماه قبل مشاهده می کنیم، بطوریکه کامیون بنز WH بیشترین درصد بهبود و کامیونت ایسوزو NPR75P هم بیشترین درصد تنزل را داشته است.

  • پربازدیدترین اخبار
پورتال سامان
کلیه حقوق متعلق به شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران می باشد.
مجری : پورتال سامان