• بر اساس ارزشیابی کیفی صورت گرفته در تیرماه سال جاری

   پارس تندر با کیفیت ترین خودرو معرفی شد

   پارس تندر با کیفیت ترین خودرو معرفی شد

   در تیر ماه 1393 براساس آمار ارائه شده از سوی خودروسازان مجموع خودروهای تولید شده در داخل کشور، اعم از سبک و سنگین نسبت به ماه قبل با کاهش 8.6 درصدی و در مقایسه با زمان مشابه سال قبل با روند صعودی 58.3 درصدی مواجه گردید. در ماه اخیر 99 درصد از حجم خودروهای تولید شده در داخل کشور مختص خودروهای سبک (سواری و وانت) و یک درصد نیز مربوط به خودروهای گروه سنگین (مسافری و باری) بوده است.

   گروه سبک:
   در بخش سواری شاهد افت 6.1 درصدی تیراژ تولید نسبت به ماه قبل بودیم که کاهش تولید خودروهای تندر 90 ایران خودرو ، پارس تندر و رانا از جمله عوامل اصلی در ایجاد این روند نزولی می باشد. از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در مورد تولید خودروهای سواری ساخت داخل می‌توان به تولید مجدد خودروهای لیفان (1800) 620 و ام وی ام 110 اشاره نمود.
   با توجه به کاهش تولید خودروهای سواری در تیر ماه، تعداد خودروهای ارزشیابی شده نیز نسبت به ماه قبل 3.9 درصد تنزل یافت،
   از بین 22 مدل خودرو بازرسی شده 16 مدل در سطح کیفی خیلی خوب و 6 مدل دیگر نیز در سطح کیفی خوب قرار گرفته‌اند.
   همانطور که در جدول رده‌بندی کیفی خودروهای سواری قابل مشاهده است، به طور کلی خودروی پارس تندر محصول شرکت پارس خودرو کمترین میزان نمره منفی و خودروی ام وی ام 110 محصول شرکت مدیران خودرو بیشترین نمره منفی را از آن خود کرده اند.
   در تیرماه سال جاری خودروهای ارزشیابی شده در دسته قیمتی 20 میلیون تومان شامل سایپا X131 محصول سایپا، سایپا X131 محصول پارس خودرو و سایپا X132 بود که هر کدام به ترتیب 79، 80.8 و 82.3 نمره منفی را کسب کردند.
   شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در این ماه 14 خودرو در دسته قیمتی 20 تا 40 میلیون تومان را مورد ارزشیابی قرار داد که از میان آن ها پنج خودرو رتبه کیفی A+، هفت خودرو رتبه کیفی A و دو خودرو رتبه کیفی B+ را از آن خود کرد. در این گروه پارس تندر با 20.6 نمره منفی در گروه کیفی خیلی خوب و در صدر جدول قرار گرفت و پس از آن تندر90 پارس خودرو با 20.9 نمره منفی و تندر90 ایران خودرو با 21 نمره منفی در جایگاه های بعدی جای خوش کردند. در انتهای جدول این دسته قیمتی نیز خودروهای تیبا با 60.2 نمره منفی و ام وی ام 110 با 84.3 نمره منفی به چشم می خورد.
   در این ارزشیابی سه خودرو بین 40 تا 60 میلیون ریال وجود داشت که به این ترتیب رده بندی شدند: جک J5 اتوماتیک با 45 نمره منفی در جایگاه اول، لیفان 620 با 51.3 نمره منفی در جایگاه دوم و ام وی ام 530 با 52.7 نمره منفی در جایگاه سوم قرار گرفتند.
   همچنین لیفان X60 و ام وی ام X33 در دسته قیمتی بین 60 تا 80 میلیون قرار گرفتند که لیفان X60 با کسب 50 نمره منفی رتبه کیفی A  را از آن خود کرد اما ام وی ام X33 با 65.5 نمره منفی در رده کیفی خوب با رتبه B+ قرار گرفت.
   مطابق روال چند ماهه اخیر به منظور تجزیه و تحلیل بهتر مخاطبین گزارش، دسته بندی قیمت خودروها در گزارشات، لحاظ گردیده است. شایان ذکر است دسته بندی فوق تاثیری در وضعیت کیفی (نمره منفی) خودروها نداشته و تنها روشی جهت شفاف‌تر نمودن ارائه اطلاعات می‌باشد.
    

    

   درنمودار زیر روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری را نسبت به ماه قبل مشاهده می کنیم، بطوریکه پژو 206 بیشترین درصد بهبود و رانا هم بیشترین درصد تنزل را داشته اند.

    


    

   وانت:
   در بخش وانت شاهد تنزل 22.5 درصدی تولید در مقایسه با ماه قبل هستیم که بیشترین تاثیر در ایجاد این روند مربوط به کاهش تولید وانت نیسان CNG و وانت پیکان تبریز می باشد. از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در مورد تیراژ تولید خودروهای گروه وانت، می‌توان به تولید مجدد وانت مزدا تک کابین، وانت مزدا دو کابین و وانت نیسان i24Z اشاره نمود.
   با توجه به کاهش تولید خودروهای وانت در تیر ماه، ارزشیابی این خودروها نیز 1.6 درصد تنزل یافت، بطوریکه از 6 مدل خودروی ارزشیابی شده 2 مدل در سطح کیفی خوب و 4 مدل نیز در سطح کیفی قابل قبول قرار گرفتند.
    

    

   همانطور که در جدول رده بندی کیفی قابل مشاهده است، وانت وینگل5 محصول شرکت سازه های خودرو دیار در صدر و وانت نیسان CNG محصول شرکت زامیاد در انتها قرار گرفته‌اند.
   درنمودار زیر روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه وانت را نسبت به ماه قبل مشاهده می کنیم، بطوریکه وانت پیکان بیشترین درصد بهبود را داشته است.
    

    

   گروه سنگین :
   در بخش خودروهای تجاری مسافری در ماه جاری به مانند ماههای قبل خودرویی ارزیابی کیفی نشده است.
   در بخش خودروهای تجاری باری شاهد رشد 4.5 درصدی تولید در مقایسه با ماه قبل هستیم که بیشترین تاثیر در ایجاد این روند، مربوط به تولید مجدد کامیونت ایسوزو P75NPR و کامیونت الوند می باشد. از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در مورد خودروهای تجاری باری ساخت داخل می‌توان به قطع آدیت کشنده ماز و قطع تولید کامیون اسکانیا 410P اشاره نمود.
   با توجه به روند صعودی تولید خودروهای این رده، ارزشیابی این خودروها نیز به میزان 0.5 درصد افزایش یافت، بطوریکه از 5 مدل خودروی ارزشیابی شده 4 مدل در سطح کیفی خیلی خوب و یک مدل هم در سطح کیفی خوب قرار گرفتند.
    

    

   درنمودار زیر روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه تجاری را نسبت به ماه قبل مشاهده می کنیم، بطوریکه کامیون بنز WH بیشترین درصد بهبود را داشته است.

  • پربازدیدترین اخبار
پورتال سامان
کلیه حقوق متعلق به شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران می باشد.
مجری : پورتال سامان